Inkubator w Stalowej Woli badał prototypy z Liugong Dressta
STALOWA WOLA. Przedsiębiorstwa i uniwersytety partnerami Inkubatora w Stalowej Woli.
Fot. Dressta
Dla Inkubatora Technologicznego w Stalowej Woli kończący się 2015 rok był zdecydowanie pomyślny, także w dziedzinie metalograficznych projektów i badań prowadzonych w laboratoriach ITSTW. W ostatnich tygodniach zakończyły się pomyślnie badania zlecone przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, a finansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Obejmowały one prace w zakresie poligonowych i stanowiskowych badań prototypów i podzespołów spycharek gąsienicowych TD-7RX, TD-8RX i TD-9RX produkcji Liugong Dressta Machinery Sp. z o.o.
Zdaniem kierownictwa Inkubatora udane wywiązanie się własnego Laboratorium Metalograficznego z tak poważnych prac badawczo-rozwojowych wskazuje, że doświadczenie czterech pierwszych lat działalności nie poszło na marne i stawia ITSTW w gronie kandydatów do równie poważnych zleceń w „rozpędzającej się” właśnie nowej perspektywie finansowej.
- Kończący się rok pozwolił nam dobrze przygotować się do realizacji różnorodnych zleceń w badaniach metalograficznych - komentuje Cezary Kubicki, prezes ITSTW. - Nowa perspektywa wyraźnie stawia na badawczo-rozwojowe priorytety, więc pracy w naszym laboratorium nie powinno zabraknąć. A nasz Inkubator może na tym polu działać bardzo skutecznie, gdyż obok własnej metalograficznej aparatury badawczej mamy także w dyspozycji fantastyczną infrastrukturę Laboratorium Międzyuczelnianego. Ten fakt znacznie wzmacnia i poszerza ofertę badań materiałowych stalowowolskiego ośrodka . Mogą one znacznie wykraczać poza sferę badań metali.
Tegoroczne prace realizowane w Laboratorium Międzyuczelnianym ITSTW wskazują, że możliwości aparatury tego ośrodka są coraz lepiej wykorzystywane przez różne ośrodki naukowo-badawcze. Pomyślnie zrealizowano tu bowiem 10 umów na realizację projektów badawczych a w gronie zleceniodawców byli m.in.: Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Śląska, Fundacja Metali Nieżelaznych i Katolicki Uniwersytet Lubelski.
- Nasza współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi w połączeniu ze stałym kontaktem z przemysłem daje dobre podstawy do nowych innowacyjnych projektów - ocenia Cezary Kubicki.