Nagroda Gospodarcza Krosna 2015
KROSNO. W ubiegłym tygodniu prezydent Krosna Piotr Przytocki oraz wiceprezydent Tomasz Soliński wręczyli w po raz pierwszy zorganizowanym konkursie dla firm.
- Celem konkursu o Nagrodę Gospodarczą jest promowanie wyróżniających się firm, które inwestują, wdrażają innowacje i tworzą nowe miejsca pracy na terenie Krosna oraz osiągają sukcesy eksportowe, co wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku miasta – MÓWI Piotr Przytocki.
Udział w konkursie był bezpłatny. W konkursie mogły uczestniczyć firmy, które posiadają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie Krosna, przestrzegają prawa i nie posiadają zaległości w płatnościach.
Regulamin przewidywał następujące kategorie konkursowe:
- „Inwestor” – za zrealizowanie inwestycji na terenie Krosna,
- „Innowator” – za wdrożenie innowacji w ramach działalności prowadzonej na terenie Krosna,
- „Pracodawca” – za utworzenie nowych miejsc pracy na terenie Krosna,
- „Eksporter” – za sukcesy osiągane na rynkach międzynarodowych.
Ocenę zgłoszeń konkursowych przeprowadziła kapituła w składzie: Tomasz Soliński, Paweł Bachota (prezydent Unii Przedsiębiorczych), Miranda Trojanowska (naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów),Bogusław Kogut (prezes Krośnieńskiego Inkubatora
Kategoria „Inwestor” – Splast Sp. z o.o. Sp.k.
Kryterium decydującym o przyznaniu nagrody w kategorii „Inwestor” była wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych na terenie Krosna.
Zwycięzcą jest firma, która w latach 2012 – 2014 poniosła największe nakłady inwestycyjne. Firma ta zainwestowała ponad 40 milionów złotych i utworzyła w Krośnie 85 nowych miejsc pracy. Dziś wiemy, że na tym nie koniec – w planie jest kolejna inwestycja.
Laureat jest jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie. To kluczowy dostawca tworzyw sztucznych dla motoryzacji, branży elektronicznej, AGD, kosmetycznej i budowlanej oraz czołowy europejski producent profesjonalnego sprzętu do utrzymania czystości.
Kategoria „Innowator” – FA Krosno S.A.
W kategorii „Innowator” była brana pod uwagę liczba i skala wprowadzonych rozwiązań innowacyjnych.
Zwycięzca utworzył w Krośnie dział badawczo – rozwojowy, który opracował wiele rozwiązań innowacyjnych w skali światowej. Na szczególną uwagę zasługują:
- sprężyna gazowa z dwiema strefami tłumienia, pozwalająca na dokładniejszą prędkość otwierania klapy bagażnika lub silnika i łagodniejsze wyhamowanie prędkości zamykania klapy bagażnika lub silnika;
- sprężyna gazowa o wysokim stopniu zabezpieczenia korozyjnego;
- unikatowa technologia produkcji sprężyn gazowych, polegająca na optymalnej konfiguracji poszczególnych urządzeń i linii względem siebie oraz zaplanowaniu przepływu surowców i produktów pomiędzy poszczególnymi fazami produkcji.
Kategoria „Pracodawca” – Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o.
Kryterium przyznania nagrody był przyrost liczby miejsc pracy na terenie Krosna w okresie od 2012 r. do 30 czerwca 2015 r.
Goodrich produkuje części, podzespoły oraz podwozia lotniczych do samolotów cywilnych i wojskowych, m.in. Boeing, Airbus, Bombardier, Lockheed Martin, Gulfstream, F-16, F-35, F-18.
W latach 2012 – 2015 utworzyła w krośnieńskiej fabryce 118 nowych etatów. Firma zatrudnia w Krośnie w sumie 579 osób.
Kategoria „Eksporter” – FA Krosno S.A.
Kapituła brała pod uwagę sukcesy eksportowe które przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Krosna. Oceniano wartość eksportu (waga – 40%) oraz liczbę rynków zbytu (waga – 60%). FA eksportuje swoje produkty do 23 krajów świata. Wartość eksportu w ubiegłym roku to ok. 14 mln euro. Ponadto w latach 2012 – 2014 firma zainwestowała w Krośnie ponad 16 milionów złotych.
Nagroda Specjalna
Krośnieńskie Huty Szkła Krosno S.A.
Nagrodę specjalną w trybie pozakonkursowym otrzymała firma, która działa w krośnie od ponad dziewięćdziesięciu lat. Jest jednym z największych krośnieńskich pracodawców i w sposób wyjątkowy kreuje wizerunek naszego miasta w kraju i za granicą.
Pomimo tego, że znajduje się w stanie upadłości, zatrudnia, inwestuje, odnosi sukcesy. Nagroda jest dowodem uznania za przezwyciężenie trudności związanych z kryzysem gospodarczym. Zatrudnia ok. 2 200 osób. W ostatnim czasie zatrudnienie zwiększyło się o ok. 250 osób.
Wyróżnienie Specjalne – Eco-Line
Może być przykładem do naśladowania i inspiracją dla każdego, kto zaczyna swój biznes. Właściciel firmy rozpoczął od niewielkiej, kilkuosobowej działalności, dziś zatrudnia ok. 30 osób i ciągle zwiększa zatrudnienie. Finalizuje inwestycję w krośnieńskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Wdraża innowacyjną technologię produkcji urządzeń do malowania proszkowego.
Statuetkę Nagrody Gospodarczej zaprojektował i wykonał krośnieński artysta Maciej Habrat. Statuetka jest wykonana ze szkła, w którym zatopione jest złoto, układające się w zarys dzwonnicy Kościoła Farnego. Po uroczystości wystąpili młodzi piosenkarze ze Studia Piosenki Swing przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.