Stopy procentowe bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 listopada 2011 r. postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie
Wynoszą one stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej: stopa lombardowa 6,00%, stopa depozytowa 3,00%, zaś stopa redyskonta weksli 4,75%.
- Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej była zgodna z oczekiwaniami analityków rynków finansowych - uważa prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów. - Rada postanowiła utrzymać główną stopę procentową na niezmienionym poziomie. Wynosi ona obecnie 4,5 proc. Ostatnia zmiana miała miejsce w czerwcu, kiedy RPP podniosła poziom stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Od początku roku główna stopa procentowa w Polsce wzrosła (także w styczniu, kwietniu i maju) w sumie o 100 pb.
Zdaniem prof. Gomułki członkowie RPP musieli zwrócić uwagę na dwa czynniki przemawiające za obniżeniem stóp procentowych i dwa inne, przemawiające za ich podwyższeniem.
Ostatnia decyzja o obniżeniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny oraz prawdopodobieństwo spowolnienia wzrostu gospodarczego w najbliższym roku w połączeniu z niską presją płacową oraz wysoką stopą bezrobocia – to argumenty za obniżką stóp procentowych w Polsce - przypomina ekspert. - Z drugiej strony mamy osłabienie złotego w ostatnich kilku miesiącach i dużą niepewność co do kursu w następnych oraz faktyczną stopę inflacji powyżej celu inflacyjnego. To dwa czynniki za utrzymaniem lub wręcz podwyższeniem stóp procentowych.
Stanisław Gomułka dodaje, że jeśli w najbliższych miesiącach dojdzie do uspokojenia na rynkach finansowych i wzmocnienia złotego, można oczekiwać prędzej obniżenia niż utrzymania stopy procentowej NBP.
- Dalsza podwyżka raczej nie wchodzi w grę – podsumowuje ekonomista.
kar