Stalowowolskie firmy chcą korzystać z projektów badawczo-rozwojowych
STALOWA WOLA.
W Stalowej Woli, z inicjatywy Inkubatora Technologiczne porozumienie - listu intencyjny dotyczące "wspólnych działań wszystkich partnerów na rzecz transferu wiedzy z nauki do przemysłu, najnowszych technologii i rozwiązań innowacyjnych". Inkubator zaprosił do tej inicjatywy partnerów: Katolicki Uniwesrytet Lubelski, Politechnikę Warszawską, Fundację Uniwersytecką w Stalowej Woli i firmę Liugong Dressta Machinery Sp. z o.o.
Porozumienie wynika z potrzeb rozwojowych dużych firm z regionu Stalowej Woli. W korzystaniu ze środków unijnych (tak z poprzedniej, jak i obecnej perspektywy) uprzywilejowane są małe i średnie przedsiębiorstwa. Instrumenty wspierania innowacyjnych inicjatyw firm dużych jednak będą w "nowym rozdaniu" uruchamiane a sięganie po takie formy wsparcia w dużej mierze zależeć będzie od inicjatywy przedsiębiorstw. Taką inicjatywę przejawiają chińscy właściciele Liugong Dressta Machinery, którzy dostrzegają szansę ich realizacji w partnerstwie z ośrodkami nauki i ośrodkami innowacji. Zbliżający się nabór projektów, który ma ogłosić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach "szybkiej ścieżki" udostępnianej właśnie dużym firmom jest tu dodatkowym argumentem.
Jak twierdzi Cezary Kubicki, prezes ITSTW - stalowowolski ośrodek cały czas działąjąc na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w małych firmach podejmował także współpracę z głównymi firmami i pracodawcami regionu. Obecne porozumienie jest więc kontynuacją wcześniejszych inicjatyw i projektów.
- Mamy podstawy by oczekiwać właczenia się w tak pojmowany mechanizm partnerstwa także innych przedsiębiorstw, a szczególnie Huty Stalowa Wola SA - zaznaczył Cezary Kubicki.