Przewodnik po Szlaku Kulinarnym „Podkarpackie Smaki”?
Masz ochotę na kulinarną przejażdżkę po Podkarpaciu, a nie wiesz, gdzie się zatrzymać? Z pomocą przychodzi ci przewodnik kulinarno-turystyczny po Szlaku Kulinarnym „Podkarpackie Smaki”.
Właśnie ukazało się jego drugie wydanie. Jest bezpłatne. Zainteresowani mogą dostać tą książeczkę w siedzibie Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie.
Edycja 2015 tego przewodnika kulinarnego zawiera opis 50 obiektów gastronomicznych, które serwują świetnej jakości tradycyjne potrawy, oparte na polskich przepisach – są to przede wszystkim karczmy, oberże, restauracje. Po raz pierwszy w tej publikacji znalazła się winnica – Winnica Sztukówka z Glinika Średniego oraz cukiernia – „Słodki Domek” z Leska.
Każdy z zaprezentowanych obiektów posiada krótką charakterystykę oraz rys historyczny, dane teleadresowe, krótką analizę karty dań oraz polecane potrawy. Co ciekawe, przy każdym z tych obiektów zamieszczone są opisy znajdujących w tej miejscowości lub okolicy atrakcji turystycznych.
Podkarpacie, jak podpowiada ten przewodnik, można zwiedzać kulinarnie trzema trasami: Bieszczadzką, Beskidzko-Pogórzańską oraz Północną. Każda z tych tras zaznaczona jest na oddzielającej te trzy rozdziały mapce.
Szlak Kulinarny „Podkarpackie Smaki” istnieje już 3 rok. Jest najdłuższym tego typu szlakiem w Polsce.
– To jest szlak wszechstronny. Może zadowolić bardzo indywidualnie podchodzącego, wymagającego wręcz artyzmu od kucharzy konsumenta – jak restauracja Zamek Dubiecko w Dubiecku, ale są tu także obiekty serwujące kuchnię plebejską kuchnię, która nawiązuję do tradycji etnicznych i grup etnograficznych – lasowiaków, rzeszowiaków – podkreśla Krzysztof Zieliński, redaktor przewodnika. – Ta kulinarna multikulturowość, tak charakterystyczna dla naszego regionu jest tutaj w pełni zaprezentowana – dodaje.
Suto ”okraszony” fotografiami przewodnik po szlaku „Podkarpackie Smaki” istnieje powstał w ramach projektu pn. „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”. To drugie wydanie zawiera opis 18 nowych obiektów gastronomicznych.
Dorota Zańko