Euroregion Karpacki zamknął polsko-słowacki projekt parasolowy
RZESZÓW. Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska zakończyło wdrażanie na pograniczu polsko-słowackim tzw. projektu parasolowego. W jego ramach zostało realizowanych setki mikroprojektów. Te najciekawsze, zaprezentowano uczestnikom dzisiejszej konferencji w Rzeszowie.
Arboretum w Bolestraszycach prowadziło projekt \"Rytmy przyrody\",który pozwolił rozbudować wyposażenie. Fot. SEKP
Projekt parasolowy finansowany był z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka na lata 2007-2013. Opiewał na prawie 26 mln euro. Z tych pieniędzy udało się dofinansować w sumie 730 mikroprojektów, kwotą do 50 tys. euro każdy.Dotyczyły one współpracy samorządów i administracji publicznej (w tym służb mundurowych), kultury, turystyki, historii, zabytków, gospodarki, itd.)
– Zainteresowanie naborem było olbrzymie. Zostało złożonych trzy razy tyle wniosków – podkreśla Dawid Lasek, wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.
SEKP było partnerem wiodącym tego polsko-słowackiego przedsięwzięcia. Stowarzyszenie to realizowało je wspólnie z Euroregionem Tatry oraz Euroregionem Beskidy (po stronie polskiej), a także Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie i Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie (po stronie słowackiej).
Program skierowany był do podmiotów sektora publicznego i pozarządowego. – Każdy mikroprojekt musiał być realizowany wspólnie z partnerem słowackim – mówi Lasek. Oceniając efekty tego 7-letniego przedsięwzięcia (od 2009r.), zauważa, iż cały projekt spowodował, że ta współpraca polsko-słowacka na pograniczu zaczęła rozwijać się lawinowo.
- Zostały zbudowane solidne podstawy do współpracy systemowej, solidne fundamenty pod inne projekty –gospodarcze, inwestycyjne, infrastrukturalne – mówił. – Te mikroprojekty umożliwiły nawiązywanie i rozwój kontaktów międzyludzkich oraz międzyinstytucjonalnych.
Jednym z beneficjentów programu było Arboretum w Bolestraszycach. W ramach mikroprojektu pn. „Rytmy przyrody” utworzono tu kilka nowych produktów turystycznych. M. in. wybudowany został taras dla prowadzenia obserwacji przyrodniczo-astronomicznych, powstała stacja monitorująca stan środowiska naturalnego oraz planetarium dotykowe w ogrodzie sensualnym dla osób niewidomych.
– Za sprawą mikroprojektu przybyło nam atrakcji turystycznych, które umożliwiają wydłużenie sezonu turystycznego na tylko na jesień, ale też na godziny nocne – podkreśla Robert Bury, asystent koordynatora projektu. Dodaje, że po stronie słowackiej Arboretum m.in. utworzyło minipark zieleni wokół Obserwatorium Astronomicznego w Humennem.
- Kiedyś Karpaty były barierą w kontaktach międzyludzkich. Dziś, za sprawa tego projektu, te góry stały się mostem łączącym Polaków i Słowaków z pogranicza – zauważył Ivan Škorupa, konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie obecny na konferencji podsumowującej, która odbyła się 24 września 2015 roku w hotelu Grand w Rzeszowie.
W trakcie konferencji przedstawione zostały także możliwości finansowania projektów transgranicznych w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Tym razem można będzie otrzymać dofinansowanie do 100 tys. euro.
- Nasza organizacja już od 2002 r. zaangażowana jest we wdrażanie instrumentów finansowych Unii Europejskiej wspierających współpracę transgraniczną. Przed akcesją w ramach programu PHARE uczyliśmy się mechanizmów współpracy, które od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku testowane były na granicy polsko-niemieckiej – przypomniał prezes SEKP, Józef Jodłowski, równocześnie starosta rzeszowski.
Dorota Zańko