Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podkarpackiego w lipcu 2015 r.
PODKARPACKIE. Podstawowe wskaźniki opracowane przez Główny Urząd Statystyczny.
Fot. Pixabay/CC0
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw utrzymało się na poziomie miesiąca poprzedniego, a zmniejszyło się w odniesieniu do lipca ub. roku (o 0,3%).
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 13,0% i była niższa w porównaniu z czerwcem 2015, a także z lipcem 2014 r.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło zarówno w ujęciu rocznym (o 5,1%), jak i w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 4,0%).
W odniesieniu do lipca 2014 r. wzrosły ceny większości artykułów żywnościowych. Z kolei ceny skupu, z wyjątkiem pszenicy, były niższe niż przed rokiem. W porównaniu z czerwcem br. wyższe były ceny skupu pszenicy i żywca wieprzowego. W obrocie targowiskowym w odniesieniu do lipca 2014 r. ceny były niższe, a w porównaniu do czerwca br. wzrosły ceny żyta i ziemniaków.
Produkcja sprzedana przemysłu była wyższa niż przed rokiem (o 7,0%) i wyższa w odniesieniu do poprzedniego miesiąca (o 3,6%).
Wyższa niż przed rokiem była sprzedaż produkcji budowlano-montażowej (o 9,1%). Liczba oddanych do użytkowania mieszkań była mniejsza niż w lipcu 2014 r. (o 14,1%).
Sprzedaż detaliczna była wyższa w skali roku (o 5,8%) i w skali miesiąca (o 2,1%).
W I półroczu 2015 r. wyniki finansowe przedsiębiorstw były mniej korzystne niż uzyskane rok wcześniej. Niższe były wskaźniki rentowności obrotu brutto i netto, a wyższe płynności finansowej.
Nakłady inwestycyjne na nowe obiekty majątkowe oraz ulepszenie istniejących, poniesione przez badane przedsiębiorstwa województwa podkarpackiego w I półroczu 2015 r., były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Wyższa niż przed rokiem była wartość kosztorysowa nowo rozpoczętych inwestycji.