Ekonomia społeczna kontra kryzys
PODKARPACKIE. Podmioty ekonomii społecznej - spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, czy też przedsiębiorstwa społeczne rozwijają się coraz prężniej, stając się powoli ważnym elementem rynku.
Najważniejsze cechy ekonomii społecznej, to po pierwsze zorientowanie na cele społeczne - zwalczanie nierówności poprzez tworzenie stabilnych miejsc pracy dla osób wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym, po drugie ukierunkowanie na przedsiębiorczość rozumianą jako dostarczanie społecznie użytecznych dóbr i usług na rynek, ale nie koniecznie na osiąganie zysków, po trzecie – społeczna własność.
Wszystkie te podmioty potrzebują specjalistycznego wsparcia – szczególnie w zakresie umiejętności biznesowych, promocji, marketingu i zarządzania. Ich rozwój oraz powstawanie kolejnych inicjatyw maja ułatwić tzw. ośrodki wsparcia ekonomii społecznej.
Dobrym i najnowszym przykładem takiego ośrodka jest projekt pn. „Inkubator Zakładów Aktywności Zawodowej Województwa Podkarpackiego” finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kogo wspiera „Inkubator”
Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje osiem Zakładów Aktywności Zawodowej, z czego siedem objętych jest wsparciem projektu. Celem „Inkubatora” jest wzrost ich potencjału i szeroko pojęta promocja produktów bądź usług przez nie świadczonych, a także idei sensownej aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych. Realizacja potrwa do grudnia 2012. W ramach planowanych działań zostanie udzielone wsparcie w postaci:
- usług specjalistów z zakresu marketingu i zarządzania, prawa oraz księgowości,
- przeszkolenia kadry zarządzającej i administracyjnej w zakresie umiejętności menadżerskich,
- promocji Zakładów i zatrudniania w nich osób niepełnosprawnych,
- promocji towarów i usług świadczonych przez ZAZ,
- wymianie doświadczeń i współpracy ZAZ z podmiotami publiczno-społeczno-prywatnymi.
ac