Relacje obywatel-urząd po nowemu
PODKARPACKIE. Rozpoczyna się ostatni nabór samorządów - gminy i powiatów zainteresowanych udziałem w projekcie "Decydujmy razem", który realizuje Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Tym razem zaproszenie skierowane jest do gmin i powiatów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Ze wszystkich zgłaszających się samorządów wybranych zostanie 29, które będą miały szansę przetestować jeden z modeli partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki w wybranym przez siebie obszarze (zatrudnienie, integracja społeczna, przedsiębiorczość, zrównoważony rozwój). Chodzi o stworzenie nowej jakości w relacjach między obywatelami, a władzami przedstawicielskimi i administracja lokalną.
- Udział w projekcie, którego jednym z głównych zadań jest upowszechnienie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu decyzji publicznych, jest źródłem prestiżu dla samorządów. W projekt zaangażowanych jest dotychczas 79 samorządów z czego 31 pracuje z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej realizując ścieżkę indywidualną laboratoriów partycypacji publicznej, pozostałe natomiast wykorzystują ścieżkę subregionalną pod skrzydłami Stowarzyszenia CAL - mówi Agnieszka Kramza z Fundacji Fundusz Współpracy.
Samorządy realizujące ścieżkę FRDL powołują zespoły, których pracę merytorycznie wspierają doradcy Fundacji, a nadzorują koordynatorzy regionalni. Zespoły pracują nad dokumentem - strategią lub programem. Dokumenty te będą poddane konsultacjom społecznym, a następnie przedstawione radom gminy bądź powiatu jako projekt uchwały. Po uchwaleniu dokumentów, członkowie zespołów partycypacyjnych będą monitorować wdrażanie i wspierać wypracowaną wspólnie strategię lub program.
Spotkanie informacyjne dotyczące ostatniej rekrutacji do projektu "Decydujmy razem" odbędzie się w Rzeszowie we wtorek o godz. 11 w budynku przy ulicy Kolejowej 1, sala nr 9 (AP Edukacja)
ac