W pracy konieczne jest naturalne światło
Pogarszające się warunki pracy, to współcześnie często występujący problem. Niejednokrotnie są to kłopoty wynikające z braku dostępu do oświetlenia dziennego i świeżego powietrza. Wiele osób jednak nie daje sobie sprawy, że z przepisów wynika jasno, że oświetlenie światłem naturalnym jest konieczne w pomieszczeniu biurowym.
Fot. Stolmar
Problem oświetlenia pomieszczeń pracy podejmowany jest w kilku aktach prawnych. Istotne jest, aby przebywać w jasnym, dobrze oświetlonym światłem dziennym pomieszczeniu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu, nasze miejsce pracy nie posiada okien, konieczna jest zgoda Powiatowego Inspektora Pracy albo Sanepidu. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem, często doprowadza do przemęczenia wzroku, a w dłuższej perspektywie nawet do jego pogorszenia. Dlatego, decydując się na montaż lub wymianę okien w miejscu pracy, warto pomyśleć o propozycji, która sprosta naszym oczekiwaniom.
W pomieszczeniach biurowych należy utrzymywać temperaturę nie niższą niż 18°C oraz zapewnić ich odpowiednią wentylację lub klimatyzację.
- Dobrym wyjściem może być wybór okien zaopatrzonych w szyby zespolone, których nadrzędnym celem jest ochrona przed słońcem – radzi Marta Pronobis ze Stolmaru. - Pomagają one zredukować zysk ciepła pochodzący z promieniowania słonecznego, co zapewnia całoroczny komfort w pomieszczeniu. Dlatego też, powinniśmy wybrać okno, które dzięki swoim parametrom nie tylko zwiększy komfort pracy, ale również przyczyni się do optycznego powiększenia naszego biura.
Warto pamiętać o tym, że dopływ światła, podobnie jak poziom hałasu czy spełnianie przez gabinet funkcji reprezentacyjnych nie tylko wpływa na wizerunek naszej firmy, ale także na atmosferę w nim panującą. Komfortowe miejsce pracy stanowi podstawę efektywnej i przyjemnej pracy.
kar