Hipoteka odwrócona - porady prawne
Na polskim rynku pojawiła się hipoteka odwrócona - nowa usługa przeznaczona dla osób starszych posiadających dom lub mieszkanie. Jak opodatkowana jest hipoteka odwrócona? Czy senior może być pewien, że co miesiąc otrzyma rentę od instytucji, z którą zawarta została umowa?
Rozmowa z Małgorzatą Rosińskę, prawnikiem Funduszu Hipotecznego DOM.
- Jak opodatkowane są świadczenia, które otrzymam od Funduszu?
- Jak wskazują interpretacje organów podatkowych, świadczenia pieniężne otrzymywane w ramach odwróconej hipoteki, tj. umowy o dożywocie czy odpłatnej renty stanowią formę zapłaty za tę nieruchomość.
Zgodnie z przepisami, jeśli sprzedaż nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyło się to prawo, to sprzedający zobowiązany jest do zapłaty podatku dochodowego. Wysokość podatku uzależniona jest od daty nabycia nieruchomości i stanowi 10% przychodu, jeżeli nabycie nastąpiło przed 01 stycznia 2007 roku, albo 19% dochodu, w przypadku nabycia po tej dacie.
- Kiedy nie trzeba płacić podatku?
- Wtedy gdy zbywa się nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabył się je. Zwolnione z podatku jest również zbycie nieruchomości otrzymanych przed 1 stycznia 2007 roku w drodze spadku czy darowizny.
Ponadto, w przypadku nabycia nieruchomości w latach między 1 stycznia 2007 – 31 grudnia 2008, można skorzystać z tzw. "ulgi meldunkowej" (obowiązek zameldowania w zbywanym lokalu przez co najmniej 12 miesięcy) i w konsekwencji też nie zapłacić podatku.
- Czy można być pewnym, że rentę otrzyma się od każdego miesiąca i że kwota ta nie ulegnie zmniejszeniu?
- Dodatkowo w akcie notarialnym obejmującym umowę o dożywocie lub renty odpłatnej nasz fundusz składa oświadczenie, iż w zakresie zapłaty comiesięcznych świadczeń, w kwocie uzgodnionej z Klientem, poddaje się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego.
W praktyce oznacza to, że w przypadku zwłoki Spółki w wypłacie renty, Senior może wystąpić do sądu o nadanie aktowi notarialnemu tzw. klauzuli wykonalności (zgodnie z przepisami sąd nadaje taką klauzulę niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni), po czym zwraca się bezpośrednio do komornika, aby ten wyegzekwował należne mu pieniądze. Jest to najprostszy i najszybszy sposób dochodzenia roszczeń.