Prawo

Jak szybko dostać odszkodowanie za wypadek motocyklowy
Lubisz jeździć motocyklem? Kochasz wiatr, swobodę, lubisz słuchać pracy silnika? To na pewno niezapomniane wrażenia. A co, gdy dojdzie do wypadku? Powierz swoją sprawą prawnikom z Optimal Solicitors oni zawalczą o odszkodowanie za wypadek motocyklowy. więcej »
Zobacz także
ZUS chce przejąć od pracodawców rozliczanie składek
Pakiet deregulacyjny to ponad 300 nowych rozwiązań, które miałyby pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu własnego biznesu. Zmiany dotyczą zarówno mikroprzedsiębiorców, jak i tych prowadzących większe firmy. Zgodnie z pakietem deregulacyjnym Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) miałby przejąć od pracodawców obowiązek rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego w 2025 r.
PODKARPACKIE. Znane są już wyniki z wszystkich komisji egzaminacyjnych, które w dniach 1-4 kwietnia br. przeprowadziły zawodowe egzaminy prawnicze – adwokacki i radcowski.
Zgłoszenie pomocy publicznej/de minimis przez przedsiębiorców do 30 czerwca 2025 r.
Mikro, mali lub średni przedsiębiorcy, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej (693 zł/MWh) muszą do 30 czerwca 2025 złożyć informację o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej. To formalność wynikająca z przepisów, która pozwoli uniknąć konieczności korekty rozliczeń za ubiegły rok.
-
Świadectwa energetyczne przy najmie mieszkań są konieczne
Najemcy przy podpisywaniu umowy powinni otrzymywać świadectwa energetyczne. Realizacja tego obowiązku nadal jest jednak dość problematyczna. więcej »
-
Siedem miesięcy na złożenie wniosku o rentę wdowią
Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione będą mogły składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. więcej »
-
Metoda kasowa na nowych zasadach już od stycznia 2025 roku – o tych zmianach warto wiedzieć
Od 1 stycznia 2025 roku w polskim systemie podatkowym wprowadzona zostanie możliwość stosowania metody kasowej przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. To innowacyjne rozwiązanie może przynieść wiele korzyści, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy zasady tej metody, warunki, jakie trzeba spełnić oraz potencjalne zalety i ograniczenia związane z jej stosowaniem. więcej »
-
Wakacje składkowe: dla jednoosobowych firm. Kiedy informacja, a kiedy decyzja?
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe, a w województwie podkarpackim ponad 59 tys. Czas na złożenie wniosku był do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. więcej »
-
„Renta wdowia" – dyżury telefoniczne ZUS
RZESZÓW, JASŁO. więcej »
-
Jak długo się czeka na zwrot podatku z Niemiec?
Rozliczenie podatku dochodowego w Niemczech może być zaskakująco zróżnicowanym procesem, trwającym od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zrozumienie jak długo się czeka na zwrot podatku z Niemiec i dlaczego czas ten tak bardzo się różni, jest kluczowe dla osób, które chcą odzyskać nadpłacony podatek jak najszybciej. więcej »
-
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Służb Mundurowych pt. „Świadczenia dla służb mundurowych”
RZESZÓW. więcej »
-
Trwa składanie wniosków o wakacje składkowe w ZUS-ie
PODKARPACKIE, KRAJ. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni w całym kraju przedsiębiorcy wysłali do ZUS ponad 525 tys. wniosków. 22 tys. podkarpackich przedsiębiorców chce wakacji składkowych w grudniu. więcej »
-
Czy i kiedy warto zarejestrować się jako płatnik VAT?
Rejestracja jako płatnik VAT to istotny krok w działalności gospodarczej, który wymaga rozważenia wielu czynników. Przedsiębiorcy w Polsce mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT, jeżeli ich roczny przychód nie przekracza 200 tys. zł. Ta opcja jest dostępna dla większości branż, z wyjątkiem takich, jak prawnicze, doradcze, czy firm prowadzących działalność jubilerską, które muszą się rejestrować jako VAT-owcy. więcej »
-
Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze” nie zawsze trafia do najuboższych
Kryteria dochodowe brane pod uwagę przy przyznawaniu dotacji m.in. na poprawę efektywności energetycznej domów nie gwarantują, że największe wsparcie, czyli 100 proc. kosztów netto inwestycji, trafi do najuboższych beneficjentów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, m.in. z tego powodu, zmienić regulamin programu „Czyste powietrze” – informuje portal Prawo.pl. więcej »