Prawo

Upadłość konsumencka w 2023 roku. Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy jest jedynym ratunkiem dłużnika
W II kwartale 2023 r. upadłość konsumencką ogłosiło 5,2 tys. osób, czyli niewiele mniej niż w rekordowym I kwartale (5,3 tys.)[1]. Są one winne wierzycielom 147,4 mln zł[2]. Wedle szacunków do końca roku liczba upadłości może przekroczyć 20 tys.[3]! Blisko połowa (48%) bankrutów widniała w bazach Krajowego Rejestru Długów na dwa lata przed upadłością. więcej »
Zobacz także
Kto wypłaci odszkodowanie za zakażenie legionellą?
Chorujący na leginellozę lub bliscy osób zmarłych w wyniku zakażenia bakterią legionella mogą uzyskać odszkodowanie. Trudno jednak wskazać instytucje odpowiedzialne za źródło infekcji. Według serwisu Prawo.pl istnieje co najmniej jeden wyrok w podobnej sprawie, wskazujący na odpowiedzialność spółki wodociągowo-kanalizacyjnej.
Co trzeba wiedzieć o egzekucji komorniczej z nieruchomości
Egzekucja z nieruchomości, która budzi emocje, jest jednym ze sposobów na odzyskanie należności od dłużnika, ale nie jest środkiem, po który komornik sięga w pierwszej kolejności, dzięki któremu dług może zostać spłacony. Jeżeli jednak dochodzi do egzekucji z nieruchomości, to osoba zadłużona na zagwarantowane pewne prawa, a na komorniku spoczywają konkretne obowiązki.
Ważne zmiany w emeryturach pomostowych
Przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Pozwolą one przejść wcześniej na świadczenie osobom, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.
-
Zmiany w OZE dla firm. Najważniejsze informacje i koszty
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawiera ona szereg regulacji wprowadzonych w unijnej dyrektywie o OZE. Istotnym elementem nowelizacji jest zwolnienie z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. A co jeszcze powinny wiedzieć przedsiębiorstwa o nowelizacji ustawy i jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej? więcej »
-
Jak się chronić przed wakacyjnymi oszustwami na „kwaterę”
Policja ostrzega przed oszustwem „na kwaterę”, czyli przed fałszywymi ogłoszeniami o miejscach noclegowych w atrakcyjnych cenach umieszczanych w sieci[1]. Jednak jest zdecydowanie więcej przypadków, w których możemy stracić pieniądze lub na letni urlop wydać zdecydowanie więcej niż planowaliśmy i narobić sobie długów. Jak unikać takich sytuacji? więcej »
-
Zasady kierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej – dyżur telefoniczny
JASŁO. więcej »
-
Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej
Do 5 czerwca prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). więcej »
-
Ostatni moment na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej
Poniedziałek, 22 maja, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. więcej »
-
Hubert Guz, radca prawny z Rzeszowa bierze udział w konkursie „Kryształowe Serce”
RZESZÓW. Krajowa Rada Radców Prawnych ogłosiła XV edycję konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”. Wśród kilkudziesięciu startujących w konkursie prawników, jest także kandydat z Rzeszowa. więcej »
-
Nowe przepisy ułatwią proces sukcesji przedsiębiorstw
Ustawa o fundacji rodzinnej zacznie działać 22 maja, po trzech miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw i ponad dwóch latach od powstania jej projektu. Nowe przepisy mają zapobiec dezintegracji majątku zgromadzonego przez firmy rodzinne w razie śmierci lub emerytury ich założycieli czy właścicieli. więcej »
-
Wkrótce koniec zbierania „charytatywnych nakrętek”
Akcje zbierania nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności wkrótce odejdą do lamusa - informuje Prawo.pl. więcej »
-
Nie ma dłużnika w domu? Komornik wręczy pismo dorosłemu domownikowi
Komornicy od ponad trzech lat mogą doręczać zawiadomienia i pisma sądowe. Było to jednak utrudnione, gdy adresata nie było w domu. Jak podaje portal Prawo.pl - po zmianach w ustawie - dokumenty można zostawić zastanemu dorosłemu. Jeśli rzeczywisty adres zamieszkania dłużnika jest inny niż wskazany, komornik może właśnie tam doręczyć korespondencję. więcej »
-
Składkę zdrowotną trzeba rozliczyć w ZUS w ciągu trzech tygodni
Do 22 maja mają czas osoby, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień tego roku. W tej składce trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok. więcej »