Szpital USK im. F. Chopina planuje rozbudowę
RZESZÓW. Uniwersytecki Szpital Kliniczny zamawia koncepcję oraz program funkcjonalno-użytkowy dla rozbudowy budynków „A” i „BG” o nowy segment.

Fot. USK w Rzeszowie
Docelowo miałby powstać czterokondygnacyjny budynek z windą i klatką schodową, o powierzchni zabudowy ok. 700 m2 i powierzchnią użytkową ok. 1 600 m2 - połączony funkcjonalnie z istniejącą klatką schodową w budynku „A” i „BG”. Zbudowany miałby zostać w systemie budownictwa modułowego.
Jak można przeczytać w dokumentacji przetargowej „planowana jest rozbudowa budynków „A” i „BG” w miejscu istniejących, urządzonych terenów zielonych z wykonanymi chodnikami dla pieszych (wewnętrzny park szpitalny) i drogą p.poż. (…), wzdłuż ogrodzenia od strony ul. Szopena (...)”.
Dla łatwiejszej orientacji. Budynek „A” szpitala budowany był w dwóch etapach. Pierwszy został zrealizowany jeszcze w 1939 r., następnie w roku 1956. Na poziomie piwnic znajdują się tam pomieszczenia Izby Przyjęć, na parterze zaś pomieszczenia Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, na I piętrze znajdują się pomieszczenia Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych, na II piętrze pomieszczenia Kliniki
Ginekologii i Położnictwa, a na III piętrze pomieszczenia Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną.
Z kolei budynek „BG” również wybudowano w 1939 r. Połączony jest z segmentem A (od strony wschodniej) klatką schodową półokrągłą z windą oraz segmentem B (od zachodu). Na poziomie piwnic znajdują się pomieszczenia techniczne, na parterze pomieszczenia Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na I piętrze pomieszczenia należące do Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych, na II piętrze pomieszczenia Kliniki Ginekologii i Położnictwa z Blokiem Porodowym, zaś na III piętrze pomieszczenia Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
„Rozbudowa budynków „A” i „BG” o nowy czterokondygnacyjny segment „L” konieczna jest ze względu na potrzebę uzyskania brakujących powierzchni użytkowych w istniejących budynkach szpitalnych dla Centralnej Pracowni Endoskopowej, która zlokalizowana będzie na I piętrze nowego budynku, pozostałe kondygnacje - parter, II piętro, III piętro planuje się przeznaczyć na brakujące w Szpitalu pomieszczenia: pokoje badań różnych poradni, na pomieszczenia dla Centralnej Pracowni Leku Cytostatycznego oraz pomieszczenia administracyjne i techniczne”.
Po opracowaniu koncepcji i pfu szpital planuje ogłoszenie przetargu na budowę w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Póki co, placówka czeka na oferty do 23 maja. Koncepcja miałaby powstać w pięć miesięcy.