Rzeszów wreszcie przystąpi do Stowarzyszenia Euroregion Karpacki?
RZESZÓW. Cóż, wypadałoby. Samorząd wojewódzki już w nim jest, powiatowy również. Ba, siedzibą stowarzyszenia jest... Rzeszów. Samorządu miejskiego jednak w nim nie ma.

Dawid Lasek, prezes Euroregionu Karpackiego Polska podczas konferencji w Zagórzu
Projekt uchwały o przystąpieniu samorządu Rzeszowa do Stowarzyszenia Euroregion Karpacki pojawił się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu:
„Stowarzyszenie Euroregion Karpacki (SEK) powstało w 2000 r. celem wspierania instytucji, środowisk w zakresie współpracy międzynarodowej na poziomie transgranicznym i międzyregionalnym. Obecnie obszar działania Euroregionu obejmuje 154 000 km2 i jest zamieszkiwany przez ponad 15 mln ludności. SEK liczy 87 członków z Polski i Słowacji, posiada około 1 000 instytucji partnerskich. Misją organizacji jest tworzenie wspólnej przestrzeni społeczno-gospodarczej w Karpatach.
To co odróżnia SEK od innych stowarzyszeń to pełnienie roli operatora Funduszu małych projektów w Programach Interreg. W perspektywie finansowej UE 2021-2027 SEK odpowiada za zarządzanie funduszami małych projektów: w priorytecie „Twórcze i atrakcyjnie turystyczne pogranicze” w ramach programu INTERREG Polska-Słowacja 2021-2027 oraz w priorytecie „Współpraca” w ramach Programu Polska-Ukraina NEXT 2021-2027.
Najważniejsze funkcje Euroregionu oraz korzyści członkostwa Gminy Miasta Rzeszów w stowarzyszeniu:
-realizacja koncepcji „Karpacki Horyzont 2030”, która oparta jest o nowe paradygmaty rozwojowe. Są to integracja potencjału Karpat, jego komercjalizacja i internacjonalizacja. Oznacza to redefinicję roli samorządów członkowskich jako partnerów wspierających współpracę o znaczeniu gospodarczym i rozwojowym.
-wdrażanie Marki Karpackiej CARPATHIA, która obejmuje takie produkty jak: „Carpathia Hiking”, „Carpathia Unesco”, „Carpathia Vine” czy „EtnoCarpathia”.
W tym zakresie rolą samorządu będzie wsparcie komercjalizacji zasobów Marki na swoim obszarze. Rzeszów może stać się miejscem centralnym, recepcyjnym i początkiem drogi na karpackim szlaku dla turystów premium z całego świata”.
Tu warto przypomnieć, że od kilku lat Stowarzyszenie Euroregion Karpacki pełni funkcję koordynatora Karpackiej Platformy Turystyki Zrównoważonej.
SEK jest także członkiem Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych z siedzibą w Gronau i działa w sieci ponad 100 europejskich euroregionów.