Ruszyły zapisy na HackCarpathia 2025
RZESZÓW. 12 - 14 kwietnia 2025 roku odbędzie się druga edycja HackCarpathia - największego hackathonu w Rzeszowie. Wydarzenie przybierze innowacyjną formułę, łącząc 24-godzinne zmagania z uroczystą galą w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.
Od lewej prof. Andrzej Rozmus, rektor WSIiZ i Michał Tabisz, prezes PCI
Jako uczelnia od lat mamy doświadczenie w organizacji hackathonów. W ubiegłym roku po raz pierwszy wspólnie z Podkarpackim Centrum Innowacji zorganizowaliśmy HackCarpathię - co okazało się strzałem w 10! Chętnych do udziału w naszym hackathonie było więcej niż miejsc. Na Podkarpaciu mamy wielu zdolnych młodych ludzi - studentów, maturzystów, ale także osoby pracujące. Wszyscy, którzy skończyli 18 lat mogą wziąć udział w HackCarpathia. Jest to doskonała okazja, żeby wyłowić młode talenty. Pula nagród w tej edycji na pewno przekroczy ubiegłoroczną, dlatego będzie o co walczyć - mówi Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, inicjator HackCarpathia.
W tegorocznej edycji może wziąć udział 200 osób, przy czym pierwszych stu zarejestrowanych ma zagwarantowane uczestnictwo. Pozostali kandydaci przejdą proces selekcji prowadzony przez organizatorów. Wartość puli nagród będzie nie mniejsza niż 15 000 zł.
W tym roku otwieramy się na formułę międzynarodową i prezentujemy nowy format hackathonu z Galą Finałową, która odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej. Rangę wydarzenia podkreślają też jego partnerzy, wśród których znalazły się uznane marki, takie jak LOT, Deloitte oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Lista partnerów jest wciąż otwarta - podkreśla Michał Tabisz, prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji, współorganizatora wydarzenia.
Hackathony są skutecznym narzędziem edukacyjnym, które promuje współpracę, kreatywność i innowacyjność. Uczestnicy mają okazję do praktycznego zastosowania swojej wiedzy, rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów oraz zdobywania doświadczenia w pracy zespołowej. Takie wydarzenia nie tylko poszerzają horyzonty edukacyjne, ale również integrują społeczności wokół wspólnych celów i wyzwań - mówi dr Barbara Przywara, Prorektor ds. Nauczania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Uczestnicy zmierzą się z wyzwaniami w czterech głównych kategoriach:
- Gaming - twórz innowacyjne gry, które zachwycą graczy unikalnymi mechanikami, narracjami i technologiami;
- Sztuczna inteligencja (AI) - projektuj nowatorskie rozwiązania oparte na AI, które zrewolucjonizują różne dziedziny życia;
- Zrównoważony rozwój i ekologia - kreuj ekologiczne rozwiązania wspierające ochronę środowiska i zrównoważony rozwój;
- Cyberbezpieczeństwo - opracuj narzędzia i strategie zwiększające bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.
W każdej kategorii zostanie wyłoniony jeden finalista, który będzie miał szansę zaprezentować się podczas gali w Filharmonii Podkarpackiej, zaplanowanej na poniedziałek 14 kwietnia. Finaliści mogą też liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci warsztatów, które pomogą im przygotować się do pięciominutowej prezentacji przed jury.
Wyzwania stawiane przed uczestnikami nie muszą opierać się wyłącznie na informatyce czy programowaniu. Będą również dotyczyć istotnych kwestii społecznych, takich jak ekologia, medycyna czy wsparcie osób z niepełnosprawnościami.
Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych osób pełnoletnich - zarówno studentów, licealistów, jak i osób pracujących. Zespoły mogą liczyć do 6 osób, a rejestracja odbywa się poprzez stronę hackcarpathia.pl.
Pierwsza edycja HackCarpathia w 2024 roku już w swoim debiucie stała się największym tego typu wydarzeniem w Rzeszowie, przyciągając przeszło 200 uczestników, mentorów i ekspertów, którzy wspólnie stworzyli 41 innowacyjnych projektów.