Niemal 112 mln zł dofinansowania NFOŚiGW dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego
KROSNO. Dzięki otrzymanym środkom spółka zrealizuje II etap projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego”.

Inwestycja obejmie budowę bloku energetycznego - opalanego paliwem alternatywnym, wytworzonym z pozostałości z sortowania odpadów (tzw. pre-RDF) oraz infrastruktury towarzyszącej.
Blok o mocy 10 MWt zlokalizowany zostanie na terenie elektrociepłowni Łężańska w Krośnie, która jest częścią zakładu Oddziału Energetyki Cieplnej MPGK Krosno. Projekt będzie realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wydajność całej instalacji termicznego przekształcania odpadów ma sięgnąć 20 tys. ton/rok. Będą to śmieci, które nie mogą być poddawane ponownemu przetworzeniu.
-Dofinansowujemy ten nowoczesny obiekt do termicznego przetwarzania odpadów z myślą o przetwarzaniu tych z nich, które po sortowaniu nie będą nadawały się już do użycia - ale będą mogły być wykorzystane jako wysokoenergetyczne paliwo. Głównym kierunkiem naszych działań pozostaje recykling - czyli jak najszersze wspieranie dotacjami i pożyczkami przedsięwzięć zakładających ponowne wykorzystanie wszelkich odpadów. Jednakże tego typu inwestycje, jak niniejsza w Krośnie, są i będą potrzebne, aby zagospodarować w pełni nasz potencjał odpadów i unikać ich składowania na rozrastających się wysypiskach śmieci. Nakazuje nam to zarówno polityka wewnętrzna - chcemy m.in. przeciwdziałać niekontrolowanym, bardzo niebezpiecznym pożarom składowisk- ale także dyrektywy unijne, które nakazują nam w szybkim trybie odchodzenie od wysypisk - podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk.
Po realizacji przedsięwzięcia niemal cała energia wprowadzana do sieci cieplnej pochodzić będzie z kogeneracji lub odnawialnych źródeł energii. Dzięki realizacji inwestycji, stosowanie węgla - miału węglowego w Elektrociepłowni Łężańska zostanie ograniczone do absolutnego minimum.
Przekazanie funduszy odbyło się 17 czerwca w Krośnie, w siedzibie holdingu. Umowę podpisali: wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk oraz prezes zarządu MPGK Krosno Janusz Fic.
Środki wspierające realizację projektu zostały przekazane przez NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami”, część I „Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów”. Przedsięwzięcie uzyskało z NFOŚiGW 50 mln zł dotacji oraz 61,7 mln niskooprocentowanej pożyczki.
Budowa bloku energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą przygotowania i magazynowania paliwa spowoduje ograniczenie masy składowanych odpadów o 17 500 ton/rok, które nastąpi już z końcem 2025 r.