Rzeszów wygrywa w Rankingu Zdrowia Polski
Ideą rankingu, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna, jest przybliżenie lokalnym społecznościom potencjału poszczególnych miast i powiatów. To także okazja do pokazania sposobu kreowania regionalnej polityki zdrowotnej i warunków leczenia jakie poszczególne samorządy zapewniają swoim mieszkańcom.

Miasta były oceniane w 3 kategoriach:
potencjał - liczba szpitali, gdzie organem założycielskim jest samorząd, wynik finansowy szpitala, gdzie samorząd jest organem założycielskim albo ma udziały, liczba: łóżek szpitalnych, przychodni POZ z kontraktem z NFZ, poradni specjalistycznych z kontraktem z NFZ, lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, w tym psychiatrów i dentystów, pielęgniarek i położnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, programów zdrowotnych finansowanych przez samorząd i zespołów ratowniczych, wybrany sprzęt specjalistyczny i finansowanie form aktywności fizycznej mieszkańców,
ocena stanu zdrowia - długość życia, umieralność na tysiąc mieszkańców, liczbę żywych urodzeń na tysiąc mieszkańców, umieralność noworodków, kobiet, mężczyzn, umieralność z powodu chorób układu krążenia, układu oddechowego, nowotworów złośliwych,
dostępność do świadczeń zdrowotnych - średni czas oczekiwania na przyjazd zespołu ratowniczego do miejsca zgłoszenia, średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, badania diagnostyczne, procedury szpitalne, średni czas oczekiwania na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego.
W zestawieniu miast na prawach powiatu Rzeszów zajął 1 miejsce, wyprzedzając Białystok, Bydgoszcz, Kraków i Poznań. W kategorii 2 (ocena stanu zdrowia) Rzeszów zajął 1 miejsce, natomiast w 3 kategorii (dostępność do świadczeń zdrowotnych) został sklasyfikowany na 2 miejscu.
- Podstawa to szpitale wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i odpowiednia kadra. Z tym nie mamy większych problemów. Chcą u nas pracować najlepsi w Polsce specjaliści. Przyjeżdżają z innych miast w Polsce i zostają. W tej chwili mamy jeden z najlepszych w Polsce i Europie oddziałów kardiochirurgii. Nasi lekarze wyjeżdżają na staże do różnych europejskich ośrodków - mówi prezydent Tadeusz Ferenc w wypowiedzi dla Dziennnika Gazeta Prawna. - Oczywiście są też problemy, ale lepiej je cały czas rozwiązywać, a nie tylko o nich mówić i narzekać.
Czy pandemia się przełożyła na model zarządzania w ochronie zdrowia na poziomie samorządów?
- Jako pierwsze miasto w Polsce podjęliśmy decyzję o zawieszeniu imprez kulturalnych. Dzięki temu udało nam się skutecznie powstrzymać rozwój epidemii - mówi Stanisław Sienko, wiceprezydent odpowiedzialny za służbę zdrowia. - Jeszcze kilka tygodni temu miasto było wolne od zakażeń. To też zasługa wdrożonej polityki w zakresie środków ochrony osobistej i prozdrowotnej. Szpital został wyposażony z miejskiego budżetu w środki ochrony osobiste o wartości ponad 1 mln zł. Obecnie, na etapie luzowania gospodarki, staramy się przestrzegać pełnego reżimu sanitarnego zalecanego przez resort zdrowia. Efektem jest brak zakażeń w instytucjach będących pod nadzorem samorządu.
Zobacz cały rankig