Dolina Ekologicznej Żywności
PODKARPACKIE. Na terenie pięciu województw Polski Wschodniej powstał klaster Dolina Ekologicznej Żywności.

To grupa powiązanych firm i instytucji, które współdziałają w celu promowania i rozwoju rynku żywności ekologicznej w regionie. Należy do niego już 15 podmiotów zajmujących się działalnością badawczą, produkcją i sprzedażą żywności ekologicznej. Dolina Ekologicznej Żywności jest pierwszym w kraju klastrem zrzeszającym różne podmioty działające na rzecz promowania i rozwoju żywności ekologicznej.
Celem projektu – finansowanego przez unijny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej - jest zbudowanie ponadregionalnej platformy współpracy w zakresie rozwoju produkcji i promowania ekologicznej żywności oraz rozwój i pogłębianie współpracy między członkami klastra. Dzięki organizacji, wspólnej ofercie oraz wsparciu naukowemu, gospodarstwa skupione w klastrze będą bardziej konkurencyjne od rozproszonych. Kolejnym celem jest zwiększenie popytu na produkty ekologiczne poprzez działania promocyjne i poszerzanie wiedzy na temat ich pozytywnego wpływu na zdrowie.
- Powiększająca się liczba członków klastra sprawia, że oferta przedstawiana klientom będzie coraz bogatsza i bardziej zróżnicowana, a produkty łatwiej dostępne i tańsze - mówi Joanna Lecka z biura prasowego klastra DEŻ.
Obecni członkowie klastra zajmują się uprawą warzyw i skupem produktów (Brzost-Eko), produkcją i współpracą z rolnikami (Ekoland), uprawą żeńszenia, zaopatrywaniem innych producentów ("Chmiel"), wytwarzaniem oleju lnianego (Barwy Zdrowia), przetworów mięsnych (Jasiołka z Dukli), makaronów i soków (BioAvena), chleba jasnego i żytniego ("Bio-Eko"), dostarczaniem ekologicznych produktów na rynek europejski (Bio Concept), handlem (Magiczny Ogród) oraz udzielaniem pomocy merytorycznej rolnikom (Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego, EkoLubelszczyzna). Koordynatorem działań jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
- Klaster ma otwarty charakter i mogą do niego przystępować podmioty i organizacje zainteresowane promowaniem żywności ekologicznej z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – dodaje Joanna Lecka. - Efekty jego działalności są już widoczne, gdyż rośnie świadomość konsumentów, a polska żywność ekologiczna jest promowana na zagranicznych targach.
ra