„Karpacki Przegląd Społeczno-Kulturalny – drugi numer już w dystrybucji
PODKARPACKIE. Z nadobnicą alpejską na okładce. Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wydało drugi numer bezpłatnego dwumiesięcznika „Karpacki Przegląd Społeczno-Kulturalny.

Wydawnictwo prezentuje kolejne atrakcyjnie turystycznie na Ukrainie i w Podkarpackiem. Mamy więc tekst z cyklu twierdze i pałace dawnych Kresów, Żółkiew i Złoczów, tak mocno związane z dziejami I Rzeczpospolitej.
Warto zerknąć na tekst o grupie motocyklistów organizujących wyprawy w Karpaty Wschodnie i zwiedzający je jednośladami… po szczytach. Pokazujemy także „Karpackie Historie” czyli ludzi, którzy pracując w Bieszczadach odkrywają oraz podtrzymują ich tradycje rzemieślnicze i historyczne. Znajdziecie tu również tekst o Hucułach i Huculszczyźnie, jednej z najciekawszych chyba – nie tylko artystycznie – grup górali Karpat Wschodnich, którzy kultywują do dzisiaj swoje tradycje.
Ciekawe są teksty o dawnej historii pogranicza: czy chrześcijaństwo dotarło w ten region dużo wcześniej niż w 966 r., co łączyło północną Afrykę z Sieteszą pod Łańcutem, jak rusińscy beskidnicy Bardiów złupili oraz jak wyglądała karpacka turystyka w czasach II Rzeczpospolitej. Pod koniec coś z geografii i entomologii Karpat – fachowe teksty ciekawe nawet dla laików. Wśród owadów występujących w Karpatach bardzo ciekawą grupę stanowią chrząszcze, wśród których stwierdzono około 100 gatunków endemicznych, czyli występujących tylko na tym terenie. A całość efektownie ilustrowana, bo to ważny element przekazu periodyku.
A na końcu numeru znajdziecie legendy karpackie. Tym razem o biesach i czadach, które trzeba czytać, aby pamięć ich przetrwała na wieki.
Czasopismo jest bezpłatne (wydane w ramach projektu Świat rozet karpackich), otrzymać można je w Pro Carpathii (ul. Rynek 16, II piętro) lub pobrać PDF-u: http://procarpathia.pl/gfx/procarpathia/files/kpsk_02_2019.pdf