Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa rozwija skrzydła
RZESZÓW. Akademia działa przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej już od 10 lat.
Teraz dzięki niemal 1 milionowej dotacji od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projekt zostanie jeszcze rozszerzony i obejmie dodatkową liczbę uczniów. Będzie to też już czwarta edycja Podkarpackiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Pomysł uczelni i konsekwencja w jego realizacji zaowocowała tym, że - jak mówi prof. Jerzy Posłuszny, rektor uczelni - powstała jedyna w Polsce - tego typu, o takiej tematyce i działająca na taką skalę - systemowa i zinstytucjonalizowana inicjatywa edukacyjna dla młodzieży.
W projekcie uczestniczy bowiem młodzież z ponad 50 szkół ponadgimnazjalnych z 9 miast na Podkarpaciu - od Rzeszowa po Jasło. Z większych i mniejszych ośrodków. Program edukacyjny akademii, to ok. 1 tys. godzin różnych zajęć z zakresu prawa i bezpieczeństwa, ukierunkowanych zwłaszcza na młodych ludzi i zagrożenia, które na nich czyhają. Tematyka jest bardzo różnorodna - można dowiedzieć się nie tylko o przepisach prawa, ale też liznąć nieco z kryminalistyki, dowiedzieć się o policyjnej prozie życia aż po zajęcia z samoobrony i udzielanie pierwszej pomocy. Zajęcia w większości odbywać się będą w szkołach, ale ok. 15 proc. także na uczelni. Tam młodzież będzie mogła np. skorzystać z laboratorium kryminalistycznego.
Nowością tej edycji będzie powołanie w ramach akademii Podkarpackiego Forum Rodziców. Obejmie ono ponad 270 rodziców. Dodajmy jeszcze, że sporo zajęć akademii skierowana jest również do nauczycieli i dyrektorów szkół.
W ramach projektu dla młodzieży zostaną wreszcie przygotowane bogate materiały edukacyjne z elementami komiksu.
Dyrektorem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest gen. Józef Gdański były komendant wojewódzki policji na Podkarpaciu i Warmii i Mazurach.