Linetech: ruszają uczniowskie praktyki
JASIONKA. Linetech Aircraft Maintenance wyszkoli zarówno nauczycieli zawodowych jak i uczniów, którzy za praktyki będą otrzymywać wynagrodzenie. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej, młodzież bezpłatnie zdobędzie sporą część godzin potrzebnych do ubiegania się o licencję mechanika lotniczego.

Linetech to firma zajmująca się serwisowaniem samolotów. Mieści się w kilku miejscach w Polsce, m.in. w Jasionce pod Rzeszowem. Firma objęła patronatem dwie klasy: w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Uczniowie uczęszczający do klas patronackich Linetech odbędą praktyki zawodowe, które będą liczyć się do doświadczenia potrzebnego w zdobyciu licencji podstawowej mechanika lotniczego.
29 stycznia miesięczne praktyki rozpoczęło 12 trzecioklasistów z ZSM Rzeszów. Od 5 lutego rozpoczną się praktyki pierwszoklasistów z ZST Mielec. Potrwają przez tydzień, a w ciągu roku każdy uczęszczający zdobędzie 150 godzin praktyki. Poza kształceniem uczniów, Linetech szkolić będzie także nauczycieli zawodowych: z Rzeszowa 6, a z Mielca 7 – dzięki temu wszyscy będą na bieżąco zaznajomieni z najnowszymi metodami obsługi statków powietrznych.
- By dobrze przygotować przyszłych mechaników przekażemy im wiedzę najnowszą, a nie tę przygotowaną w książkach sprzed kilku lat. Szkoląc zarówno uczniów jak i nauczycieli, przekażemy też przesłanie do Ministerstwa Edukacji, co w programie nauczania mechaników lotniczych warto zmienić lub poprawić - mówi Daria Korcz, szefowa Działu Badań i Rozwoju Linetech.
Od pierwszego dnia praktyk, uczniowie będą pracować przy dużych samolotach pasażerskich obsługiwanych w Linetech – Boeing 737, Airbus A320 czy Embraer 190. Pod okiem licencjonowanych mechaników i inżynierów nauczą się pracować przy systemach awionicznych, elementach wnętrza kabiny, silnikach lub strukturze samolotu. Linetech zapewnia pełną gamę przeglądów, więc praktykanci będą mieli okazję wziąć udział nawet w najcięższej obsłudze prowadzonej w rzeszowskim hangarze.
Klasy patronackie w Rzeszowie i Mielcu powstały dzięki projektowi unijnemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Z ramienia samorządowego podmiotem odpowiedzialnym były Gmina i Miasto Rzeszów oraz Starostwo Powiatowe w Mielcu. Dzięki programowi unijnemu, praktykanci otrzymają wynagrodzenie za pracę w Linetech, a dojazdy, zakwaterowanie i wyżywienie oraz odzież robocza zostaną im nieodpłatnie zapewnione.
- Dobrze rozumiemy potrzeby rynku i postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Dzięki programowi klas patronackich szkolimy kadrę, która zaspokoi nasze potrzeby - mówi Piotr Kaczor, prezes Linetech Aircraft Maintenance - By obsłużyć samoloty tylko z rynku europejskiego, potrzeba będzie ponad 100 tys. mechaników. Z doświadczenia wiemy, że tego typu specjalistów szkoli się dłużej niż lekarzy, więc zaczynamy robić to jak najszybciej.
Linetech, w porozumieniu z Urzędem Lotnictwa Cywilnego zapewnia uczniom klas patronackich zaliczenie pracy w hangarze do praktyki zawodowej, którą trzeba zdobyć przed egzaminem na licencję. Dobre oceny (na poziomie minimum 4) umożliwią też zaliczenie modułów wiedzy, które należy zdać ubiegając się o licencję.