Trzecia rocznica śmierci profesora Jerzego Chłopeckiego
RZESZÓW. W sobotę 21 stycznia przypada trzecia rocznica śmierci profesora Jerzego Chłopeckiego, socjologa i politologa, od lat osiemdziesiątych związanego z rzeszowskim ośrodkiem akademickim.

Jerzy Chłopecki był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie się doktoryzował i habilitował. Początkowo zwiażny był z dziennikarstwem, był redaktorem naczelnym tygodnika Ekran (zlikwidowanego w 1982 roku). W latach dziewięćdziesiątych był redaktorem programowym Radia Rzeszów. Przez kilkanaście lat pracował na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Związał się w powstającą Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie był prorektorem do spraw nauki i kierownikiem Katedry Nauk Społecznych.
Profesor Chłopecki jest autorem wielu książek m.in. „Rewolucja i postęp”, „Czas, świadomość, historia. Uwarunkowania potocznej świadomości czasu”, ”Przestrzeń polityczna Polski. Konflikt i zmiana”, „Ciągłość, zmiana i powrót. Szkice z socjologii wychowania”.
Został odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prowadził wykłady z socjologii ogólnej, socjologii mediów i socjologii polityki.
W pierwszą rocznicę śmierci imieniem Profesora Jerzego Chłopeckiego nazwana została aula WSIiZ (w budynku głównym), w której znajduje się tablica upamiętniająca życie i działalność Profesora.
W pierwszą rocznicę śmierci miała miejsce premiera filmu dokumentalnego poświęconego Profesorowi pt. „Czas panuje nad nami”.