Obchody 1050 rocznicy chrztu Polski na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Konferencje naukowe i koncerty.

W ramach obchodów m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Lubaczowie, Kolbuszowej, Haczowie, Hucie Komorowskiej, Leżajsku, Stalowej Woli i w Mielcu zorganizowane zostaną konferencje poświęcone obecności chrześcijaństwa w historii Polski i w polskiej kulturze. Przygotowywane są także konferencje wykraczające poza województwo - jedna odbędzie się w Wilnie, druga we Lwowie. Wykładowcami będą najwybitniejsi specjaliści z różnych dziedzin nauki.
- Pomysł uczczenia rocznicy chrztu Polski powstał w ubiegłym roku i chcielibyśmy uczcić ją w sposób szczególny - mówi Adam Pęzioł, członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów, równocześnie prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. – Z jednej strony to konferencja naukowa, która będzie miała aż 15 odsłon w różnych miastach regionu, ale także w Wilnie i we Lwowie. A tym konferencjom będą towarzyszyły koncerty o rozmaitych formach muzycznych.
Podczas konferencji przedstawiane będą najnowsze wyniki badań dotyczące historii Kościoła w Polsce i polskiej kultury.
- Przypominając chrzest przypominamy korzenie naszej tożsamości. Państwo tworzone jest przez trzy główne czynniki – wspólna mowa, wspólny obszar, a także wspólne dziedzictwo. Chrzest i chrześcijaństwo należy do tego dziedzictwa i dlatego przypominanie tej rocznicy jest tak ważne - przypomniał ks. prof. Stanisław Nabywaniec - kierownik Zakładu Historii Nowożytnej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Podkreślał, że jest to wydarzenie, którym chcemy uczcić i przybliżyć fakty z odległej historii, ale także fakty fundamentalne dla samego Kościoła w Polsce i naszej państwowości. Chrzest Mieszka I miał wymiar wielopłaszczyznowy, czyli religijny, państwotwórczy i kulturowy.
Konferencjom towarzyszyły będą koncerty prezentujące utwory muzyczne i poetyckie o charakterze patriotycznym, religijnym i historycznym, od średniowiecza po współczesność. Wykonawcami będą muzycy Filharmonii Podkarpackiej oraz znani krajowi artyści. Natomiast w ramach przygotowań duchowych duszpasterze w homiliach i konferencjach będą mocniej eksponować tematykę sakramentu chrztu. Pierwsza konferencja „Przedchrzcielne przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie” odbędzie się już 20 stycznia w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Komitet honorowy tworzą m. in.: nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore, metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik, metropolita lwowski Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita przemysko – warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce arcybiskup Eugeniusz Popowicz, ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba, ordynariusz sandomierski biskup Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Zamojsko – Lubaczowski Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, senator RP prof. Aleksander Bobko, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor uniwersytetu rzeszowskiego Sylwester Czopek.
Izabela Fac
17 lutego - Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego w Rzeszowie - Bóg-Honor-Ojczyzna: Kościół i Państwo – Wspólna troska czy sojusz ołtarza z tronem?
17 marca – Krosno - Troska i integralność ziem polskich
20-21 kwietnia - Przemyśl-Lwów - Chrzest Polski - motywy, czas i miejsce
30 kwietnia – Wilno - Panno Święta co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie – historyczne uwarunkowania polskiej Maryjności
7 V – Lubaczów - Społeczny wymiar misji Kościoła w przekazie wartości i w kształtowaniu tożsamości Narodu
18 maja – Kolbuszowa - Panno Święta co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie – historyczne uwarunkowania polskiej Maryjności
15 czerwca - Leżajsk - Królowa Jadwiga – w trosce o wiarę, naukę i kulturę
20 lipca - Stalowa Wola - Szukanie dróg jedności – od tolerancji do zjednoczenia
17 sierpnia - Haczów - Od św. Wojciecha do Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Polscy Męczennicy
21 września - Huta Komorowska/Majdan Królewski - Nieść światło wiary innym – misje polskie i polscy misjonarze
19 października - Dębica - Jadwiga Śląska - Patronka Pojednania
16 listopada - Ustrzyki Dolne - W jednym kraju, w jednym Kościele. Unickie Kościoły Orientalne
21 grudnia - Mielec - Wielka Nowenna i Millenium Chrztu Polski.