Wyrok dla ubeka z Górna
RZESZÓW, SANOK. Dwa lat w zawieszeniu.

Wczoraj (17 grudnia 2015 r.) Sąd Rejonowy w Legionowie uznał byłego funkcjonariusza UB (m.in. Pracownika Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sanoku i Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie) pochodzącego z podrzeszowskiego Górna Józefa O. za winnego dopuszczenia się w okresie od 11 stycznia 1947 r. do 24 lutego 1947 r. w Sanoku oraz w okresach od 20 maja 1950 r. do 26 września 1950 r. i od 8 marca 1950 r. do 16 sierpnia 1950 r. w Rzeszowie podczas i w związku z urzędowaniem ośmiu zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości.
Zbrodnie te polegały na przekroczeniu swej władzy poprzez fizyczne i moralne znęcanie się nad pozbawionymi wolności i przetrzymywanymi w aresztach UB w Sanoku i w Rzeszowie działaczami podziemia niepodległościowego. Prosperem O., Władysławem L., Franciszkiem W., Ludwikiem Sz., Augustem P. i Mieczysławem W. oraz nad pozbawionymi wolności i przetrzymywanymi w areszcie WUBP w Rzeszowie Bolesławem M. i Feliksem P. w celu zmuszenia większości z nich do przyznania się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz zmuszenia wszystkich do złożenia określonych wyjaśnień.
Ubek m.in. dokonywał wielokrotnych przesłuchań (również nocą), w trakcie których wyzywał słowami wulgarnymi i obraźliwymi, groził w najróżniejszy sposób, raził prądem, wielokrotnie bił drucianą i gumową linką, kawałkiem gumy, pięściami, gumowym kablem i pistoletem, wiązał ręce i nogi w tzw. „kij”, wkładając pod kolana lufę karabinu, a następnie uderzając metalowym hakiem w różne części ciała, kopał i szczuł psem, a nadto umieszczał przetrzymywanych w karcerze oraz w nieoświetlonej, nieogrzewanej, pozbawionej jakiegokolwiek wyposażenia, malutkiej celi pod schodami zwanej ciemnicą, nie podając żadnych posiłków i napoi.
Sąd skazał podejrzanego go na kary po roku pozbawienia wolności za każdy z nich. Sąd wymierzył oskarżonemu łączną karę 2 lat pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na okres próby trwający 4 lata.
Sąd zasądził również od oskarżonego koszty sądowe.
Wyrok ten jest nieprawomocny.
Zobacz więcej informacji o skazanym w katalogu Instytutu Pamięci Narodowej