Marek Poręba w Dniu Osób Starszych o polityce senioralnej
PODKARPACKIE, WARSZAWA. Dziś, 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji w parlamencie polskim odbywa się pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Od lewej Marek Poręba i Marian Wilk. Fot. Dorota Zańko
Uczestniczą w nim reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów. Inicjatywa ta ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy osób starszych w Polsce.
– Podkarpacka reprezentacja w tych obradach nie jest „za bogata” – podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej w Rzeszowie poseł Platformy Obywatelskiej, Marek Poręba. Nie potrafił sprecyzować ilu dokładnie seniorów z naszego regionu uczestniczy w tym posiedzeniu. – Nie udało mi się uzyskać takiej informacji - tłumaczył.
W trakcie spotkania z dziennikarzami, Marek Poręba przedstawił także założenia programowe polityki senioralnej PO.
Mówił też o przegłosowanej 11 września br. ustawie o osobach starszych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Wprowadza ona do polskiego systemu prawnego pojęcie osoby starszej, czyli takiej, która ukończyła 60. rok życia. Zgodnie z nowymi przepisami, rząd będzie zobowiązany do systematycznego monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce oraz przedstawienia Sejmowi i Senatowi informacji w tej sprawie do 31 października każdego roku.
Nowa ustawa da osobom, które ukończyły 65 lat prawo do bezpłatnych porad prawnych.
– My takiej pomocy udzielamy osobom potrzebującym już od trzech kadencji w ramach biura poselskiego – zaznaczył Poręba. Usługi, głównie ustne, świadczy społecznie raz w tygodniu sędzia w stanie spoczynku, Marian Wilk.
- Każdorazowo korzysta z nich ok. 5 osób – podkreślił uczestniczący w konferencji Marian Wilk.
Marek Poręba zapewnił, że jeszcze w tej kadencji złoży poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach. Zmianie miałby ulec zapis mówiący o egzekucji od świadczeń emerytalno-rentowych. Poręba chce, aby osoby starsze były zwolnione od egzekucji tych świadczeń.
Wskazując na postulaty programowe dla seniorów zapisane w programie PO „Polska przyszłości”, wymienił m.in. szkolenia z zakresu geriatrii dla lekarzy POZ, pielęgniarek i opiekunów medycznych; kontynuację rządowego programu „Aktywizacji Społecznej Osób Starszych” oraz zwiększenie wydatków na program „Senior-Wigor”.
Ten ostatni został uruchomiony w marcu br. W jego ramach, Podkarpacie otrzyma wsparcie na utworzenie 9 dziennych domów opieki dla osób starszych. W całym kraju powstanie 119 takich placówek.
– To ważne, bowiem społeczeństwo Polski starzeje się. Ok. 3 tys. Polaków przekroczyło setny rok życia, ponad 1,4 mln osób w kraju przekroczyło 80 lat, a ponad 8 mln – 60 rok życia – mówił.
Poseł zauważył również, iż przez ostatnie 8 lat rządów Platformy, przeciętna emerytura wzrosła o dwie trzecie: z 1345 zł w 2007 r., do 2100 zł w 2015 r.
Dorota Zańko