Prawo

Nowe przepisy w transporcie - jakie zmiany czekają firmy w 2025 roku?
Transport drogowy jest jedną z branż nieustannie się zmieniającą, a początek roku jest najlepszym czasem do adaptacji do nowych przepisów przez firmy. Dodatkowe regulacje w zakresie zgłoszeń SENT, inne rozliczenia opłat drogowych czy wzrost podatku od środków transportu w Polsce to tylko jedne z wielu nowości, które zostały niedawno wprowadzone lub zaczną obowiązywać w tym roku. więcej »
Zobacz także
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim
Zima sprzyja przeziębieniom, grypom, czy innym chorobom. A najszybciej dochodzić do zdrowia w domu, ograniczając zarażanie współpracowników. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.
Obowiązek e-doręczeń wchodzi od 1 kwietnia 2025.
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązuje ustawowy wymóg korzystania z e-doręczeń. Ustawa z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych mówi, iż nowo rejestrowane firmy, ale też podmioty, wykonujące zawód zaufania publicznego już teraz muszą posługiwać się adresem do e-doręczeń. W kolejnych latach obowiązek ten będzie stopniowo rozszerzany na kolejne grupy przedsiębiorców.
Skarbówka wykryła, że przedsiębiorca stracił prawo do zwolnienia z VAT
RZESZÓW. Pracownicy jednego z urzędów skarbowych podkarpackiej KAS prowadzili czynności sprawdzające w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 2021-2023.
-
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Służb Mundurowych pt. „Świadczenia dla służb mundurowych”
RZESZÓW. więcej »
-
Trwa składanie wniosków o wakacje składkowe w ZUS-ie
PODKARPACKIE, KRAJ. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni w całym kraju przedsiębiorcy wysłali do ZUS ponad 525 tys. wniosków. 22 tys. podkarpackich przedsiębiorców chce wakacji składkowych w grudniu. więcej »
-
Czy i kiedy warto zarejestrować się jako płatnik VAT?
Rejestracja jako płatnik VAT to istotny krok w działalności gospodarczej, który wymaga rozważenia wielu czynników. Przedsiębiorcy w Polsce mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT, jeżeli ich roczny przychód nie przekracza 200 tys. zł. Ta opcja jest dostępna dla większości branż, z wyjątkiem takich, jak prawnicze, doradcze, czy firm prowadzących działalność jubilerską, które muszą się rejestrować jako VAT-owcy. więcej »
-
Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze” nie zawsze trafia do najuboższych
Kryteria dochodowe brane pod uwagę przy przyznawaniu dotacji m.in. na poprawę efektywności energetycznej domów nie gwarantują, że największe wsparcie, czyli 100 proc. kosztów netto inwestycji, trafi do najuboższych beneficjentów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, m.in. z tego powodu, zmienić regulamin programu „Czyste powietrze” – informuje portal Prawo.pl. więcej »
-
Emerytury i renty – dyżur telefoniczny ZUS
PODKARPACKIE. We wtorek (29 października 2024 r.) w godz. 10.00-12.00 Oddział ZUS w Jaśle zaprasza na dyżur telefoniczny dotyczący tematyki emerytalno-rentowej. więcej »
-
Balkonowa fotowoltaika. Czy trzeba zgody wspólnoty
Podwyżki cen prądu zwiększą zainteresowanie ciekawym rozwiązaniem, jakim jest fotowoltaika balkonowa. Jest coraz więcej instalacji, które można dość łatwo zamontować na balkonie, a następnie podpiąć do domowego gniazdka (po wymianie licznika na dwukierunkowy). Jednak niektórzy zarządcy budynków wielorodzinnych niechętnie patrzą na montaż - zwłaszcza taki wykonany bez uprzedniego poinformowania administracji. więcej »
-
Śmiertelny wypadek nocą
POWIAT PRZEWORSKI. więcej »
-
Od 2025 r. tekstylia staną się kolejną frakcją śmieci
Od stycznia przyszłego roku będziemy zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów. Chodzi o zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub pojemnik i wystawią go w dniu uzgodnionym z firmą odbierającą śmieci - informuje serwis Prawo.pl. więcej »
-
Zmiany w prawie budowlanym. Można budować bliżej innych budynków
Od czwartku, 15 sierpnia, wchodzą w życie przepisy, które pozwalają budować bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Łatwiej też będzie z zabudową nieruchomości o nietypowym kształcie - informuje Prawo.pl. więcej »
-
Uderzenie pioruna a ubezpieczenie i odszkodowanie
Po ostatnich burzach zwykle mówiło się o gradzie, podtopieniach i skutkach działania silnego wiatru (np. powalonych drzewach). Temat dotyczący następstw uderzenia pioruna jest mniej akcentowany. Tymczasem takie spektakularne wyładowania elektrostatyczne mogą spowodować szkody w budynku mieszkalnym o wartości nawet kilkuset tysięcy złotych. więcej »