Opinie

Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. więcej »
Zobacz także
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
Co się stało z amerykańskimi Patriotami z Jasionki? Co na to Rosjanie. Opinie dziennikarzy DGP
Zbigniew Parafianowicz i Marek Tejchman o tym, co oznacza wycofanie amerykańskiego wojska z ochrony hubu zaopatrującego Ukrainę, walczącą z Rosją.
Albo wiatraki, albo drożej za energię elektryczną. Opinia Bartłomieja Derskiego
Rozwój energetyki wiatrowej został zablokowany, gospodarstwa domowe wolały drożej płacić za energię elektryczną. To ma się zmienić. Powstał rządowy projekt ustawy, ale dla polityków ważne są głosy wyborców.
-
Polska gospodarka w IV kwartale 2019 r. Komentarz prof. Stanisława Gomułki
Główny Urząd Statystyczny opublikował dzisiaj wstępny szacunek produktu krajowego brutto w czwartym kwartale 2018 roku, z którego wynika, że PKB wzrósł o 4,9 proc. rok do roku. Dane są dobre w relacji rok do roku, lecz słabe w relacji do III kwartału ub. roku. więcej »
-
Jak przyśpieszyć wzrost inwestycji w Polsce. Opinia Cezarego Kaźmierczaka
Po załamaniu w 2016 roku i dłuższym zastoju inwestycje w ostatnich kwartałach przyspieszyły. W 2018 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,3 proc. wobec 3,9 proc. rok wcześniej. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, której nie da się budować tylko na konsumpcji. więcej »
-
Płace w firmach nadal mocno rosną
Choć w styczniu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w porównaniu do stycznia 2018 r. o 7,5 proc., to jego poziom wyniósł 4931,8 zł, a więc był niższy o 6,5 proc. niż grudniowe 5274,95 zł. Nieznacznie wyższa niż w grudniu była za to sięgająca 2,9 proc. dynamika zatrudnienia. więcej »
-
Kłopoty polskich firm z powodu sytuacji niemieckiego przemysłu
27 proc. polskiego eksportu trafia do Niemiec, a właśnie z tego kraju napływają fatalne dane o produkcji przemysłowej. więcej »
-
Jak brexit wpłynie na miejsca pracy w Europie?
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, tzw. twardy brexit, to duże zagrożenie nawet dla 179 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej. więcej »
-
Działania UE przeciw mowie nienawiści w internecie. Opinia Dominika Łazarza
Mowa nienawiści stała się potężnym problemem, także w Unii Europejskiej. Rozwój internetu, środków komunikacji masowej i portali społecznościowych, powoduje, że wielu osobom wydaje się, że w sieci można pozostać anonimowym, a tym samym bezkarnym. Obraza innych, manipulowanie faktami czy kreowanie „fake news’ów” stają się coraz powszechniejsze. więcej »
-
W polskim handlu zagranicznym znów deficyt
Po trzech latach nadwyżki polskiego eksportu nad importem, ubiegły rok przyniósł odwrócenie tej korzystnej tendencji. W handlu zagranicznym odnotowaliśmy deficyt największy od sześciu lat. więcej »
-
Ustawa o zakazie handlu w niedziele powinna trafić do kosza. Opinia Cezarego Kaźmierczaka
Ponad 70 proc. Polaków nie chce, żeby politycy planowali im weekendy – wynika z badania przeprowadzonego dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. więcej »
-
Pogorszenie koniunktury w Europie wpływa na Polskę
W styczniu indeks nastrojów managerów polskiego przemysłu wzrósł z 47,6 do 48,2 punktu, jednak niewielkie to pocieszenie. Wciąż pozostaje poniżej krytycznego poziomu, a jego wskazania nie są optymistyczne. więcej »
-
Konferencja na temat bezpieczeństwa energetycznego – zobacz transmisję
Dziś od godz. 10:30 transmisja z polsko-norweskiej konferencji dot. bezpieczeństwa energetycznego w Europie i BalticPipe z udziałem prezesa GazSystem T. Stępnia i ministra Piotra Naimskiego. więcej »