Opinie

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Opinia Bogdana Rzońcy
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. więcej »
Zobacz także
Duże zmiany na rynku agencji. Opinia prof. Dariusza Tworzydło
43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B.
Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów.
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
-
Co wypływa na ceny żywności?
Jak informowaliśmy, ceny żywności spadają, zaś płace nieco wzrosły. Jak to wygląda w szczegółach. Analiza Jacka Świdra. więcej »
-
Nie taki Moody's straszny jak go malują
Agencja Moody's pogroziła palcem, ale nie zmieniła oceny wiarygodności kredytowej Polski. W poniedziałek rynki finansowe odetchną z ulgą. więcej »
-
Czy inwestorzy powinni obawiać się kolejnej obniżki ratingu?
Praktycznie od lat 90. rating Polski był tylko podwyższany. Pierwszy raz naszą ocenę wiarygodności kredytowej obniżono w styczniu tego roku, co było wyraźnym sygnałem zmiany nastawienia największych agencji ratingowych do polskiej gospodarki. 13 maja może dojść do ponownego obniżenia ratingu. Czy jest się czego obawiać? więcej »
-
Żywność tańsza niż przed rokiem
Ceny mięsa i nabiału spadły o kilka procent. W tym czasie wzrosły wynagrodzenia. więcej »
-
Rynek paliw w prognozach ekspertów
Choć ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw w ostatnich tygodniach nieprzerwanie wzrastały, w pierwszej połowie maja powinny się ustabilizować, gdyż spada ich cena na rynku hurtowym - twierdzą analitycy rynku paliwowego. więcej »
-
Jak gminy mogą pomagać rodzinom wielodzietnym?
Oprócz znaczącej pomocy państwa, również gminy mogą oferować konkretną pomoc rodzinom wielodzietnym. Taką inicjatywą wykazali się radni w Rzeszowie. więcej »
-
Drogie samochody i markowa odzież – zakupy zamożnych Polaków
Według raportu KPMG, polski rynek dóbr luksusowych zamknął rok 2015 na poziomie 14,3 mld zł. To o 13% więcej względem poprzedniego. Każdego roku ten segment powiększa się o nowe produkty, które napędzają i tak prężnie działający biznes. Jak wygląda polski rynek marek premium i w jaki sposób pozyskuje klientów? więcej »
-
Czy polskie lotniska kiedykolwiek będą rentowne?
Polskie porty lotnicze w ubiegłym roku odprawiły ponad 30 mln pasażerów. Jest to wzrost o 12% w stosunku do roku 2014. Niestety ten wynik nie przekłada się na rentowność lotnisk. Dlatego wiele samorządów dokłada do interesu i być może będzie robiło to zawsze. Czy gra jest warta świeczki? więcej »
-
Przemysł zbrojeniowy to szansa na rozwój Podkarpacia – ocena dr Krzysztof Kaszuba
- Planowane inwestycje w sferze obrony narodowej to dobry sygnał i szansa dla Podkarpacia – ocenia dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział Wojewódzki w Rzeszowie. więcej »
-
Polsce grozi spowolnienie tempa doganiania Zachodu. Opinia Leszka Balcerowicza
Poziom życia w Polsce to ok. 70 proc. poziomu w bogatych krajach Europy Zachodniej. 30-proc. lukę da się zasypać, ale do tego potrzebne są reformy – ocenia prof. Leszek Balcerowicz. więcej »