Trwa międzynarodowy projekt DIFASS
RZESZÓW, WĘGRY. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego bierze udział w projekcie, dzięki któremu mają zostać wypracowane sposoby wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw.
DIFASS (Development of interregional financial assistance to SMEs and of non-grant instruments) to projekt, w którym bierze udział 26 podmiotów z różnych regionów Unii Europejskiej, w tym Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA. Trwa on od 2012 roku. Liderem projektu jest Pannon Business Network Association (Pannon Gazdasági Hálózat) z Sarvar na Węgrzech. Celem projektu jest zidentyfikowanie i przezwyciężenie barier internacjonalizacji MŚP oraz ułatwienie dostępu do finansowania tego sektora.
Projekt DIFASS ma ułatwiać dostęp do finansowania przedsiębiorstw poprzez wymianę innowacyjnych metod wsparcia biznesu w całej Europie. Jego główny cel to rozwój i wdrażanie finansowych instrumentów wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw - fundusze odnawialne, fundusze ponadregionalne i fundusze kapitału podwyższonego ryzyka, z wyłączeniem dotacji. Partnerzy projektu dzielą się przykładami wypróbowanymi u siebie, wdrażanymi lub finansowanymi przez organy publiczne lub publiczno-prywatne.
Ostatnie warsztaty w ramach projektu odbyły się w miejscowości Borlänge w Szwecji. Gospodarzem była Fundacja Teknikdalen z Borlänge.
Regiony uczestniczące w projekcie DIFASS połączyły siły w celu wymiany własnych doświadczeń w zakresie innowacyjnych działań wspierania przedsiębiorczości oraz wspierania międzynarodowego transferu wybranych przykładów dobrych praktyk. Praktyki, które zostaną przetransferowane to m.in. Internetowy Narzędzie Zarządzania Mikrofinansami (Węgry), które zostanie zaimplementowane w regionach Estonii, Hiszpanii, Włoch i Republiki Słowackiej oraz program do wspierania internacjonalizacji MŚP z Andaluzji, który będzie realizowany jako program pilotażowy w regionach Danii, Włoch, Rumunii i Szwecji.
W trakcie ośmiu warsztatów, które odbyły się w różnych regionach europejskich partnerów projektu zaprezentowano 43 przykłady finansowania MŚP. Instytucje finansowe z całej Europy przedstawiały rozwiązań dotyczące mikrokredytów, internacjonalizacji, finansowania przedsiębiorstw w ich początkowej fazie rozwoju czy finansowania pożyczkowego i zwrotnego. Omawiano również aspekty własności intelektualnej, przedstawiano innowacyjne środki wsparcia biznesu wdrażane lub finansowane przez organy publiczne bądź publiczno-prywatne, przybliżono ideę crowdfundingu łączącą finansowanie społecznościowe i granty władz publicznych.
Konferencja podsumowująca projekt DIFASS odbędzie się 22 września 2014 r. w Budapeszcie. Spotkają się tam wszyscy partnerzy projektu a także specjalnie na tę okazję zaproszeni goście reprezentujący władze lokalne, przedstawiciele biznesu, inwestorzy z regionów partnerów projektu.
Wszystkie regiony uczestniczące w projekcie opracują Plan Wdrażania Polityki, opartej na doświadczeniach i dobrych praktykach z innych regionów Europy. Celem planu jest poprawa polityki MŚP w poszczególnych krajach w zakresie rozwiązywania problemów związanych z dostępem do finansowania, innowacjami, internacjonalizacją oraz zrównoważonym rozwojem MŚP.
Z projektem DIFASS można zapoznać się na stronie internetowej www.difass.eu (gdzie znajdują się pliki wideo ze prezentacjami ze wszystkich warsztatów) oraz na Twitterze @DIFASS.
Projekt DIFASS jest realizowany w ramach Programu Interreg IVC Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR).