Kronoflooring inwestuje w jasielski zakład i zyskuje zwolnienia podatkowe
MIELEC, JASŁO, LUBLIN. Polskie Zakłady Zbożowe Lubella GMW Sp. z o.o. oraz Kronoflooring Sp. z o.o. otrzymały decyzje o wparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji.
Od lewej Robert Laska z Kronoflooring, Łukasz Kotapski z ARP i Wiktor Cichoń z ARP Oddział w Mielcu
Wręczone 9 stycznia dwie decyzje o wsparciu są jednymi z najwyższych kwotowo przyznanych w ramach strefy mieleckiej.
Kronoflooring sp. z o.o., producent podłóg, jest częścią grupy Kronospan i jednym z 12 oddziałów Kronospan na świecie. Zakład, zlokalizowany w Jaśle, specjalizuje się w produkcji podłóg winylowych w technologii SPC. Firma złożyła wniosek o wydanie decyzji o wsparciu nowej inwestycji, mającej na celu zwiększenie zdolności produkcyjnej zakładu. Otrzymała pozytywną decyzję zarządu ARP S.A. Inwestycja będzie się wiązać z poniesieniem przez firmę kosztów kwalifikowanych w wysokości 126 mln zł.
Polskie Zakłady Zbożowe Lubella GMW sp. z o.o. (część koncernu Maspex) to producent wyrobów zbożowych, m.in.: makaronów, mąk, kasz i płatków śniadaniowych. Historia firmy sięga początków XX w. PZZ Lubella złożyła wniosek o wydanie decyzji o wsparciu nowej inwestycji, mającej na celu zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu w Lublinie. Spółka otrzymała pozytywną decyzję zarządu ARP S.A. Inwestycja będzie się wiązać z poniesieniem przez firmę kosztów kwalifikowanych w wysokości 180 mln zł.
Decyzje przedstawicielom podmiotów wręczyli wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Łukasz Kotapski oraz dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu Wiktor Cichoń. Decyzja o wsparciu to instrument wsparcia dla przedsiębiorców w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Pozwala na uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu poniesienia kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji.
- Formuła specjalnych stref ekonomicznych oraz Polska Strefa Inwestycji to był strzał w dziesiątkę. Firmy chętnie korzystają z dogodnych warunków prowadzenia działalności, by rozwijać swoje biznesy i inwestować w nowe technologie - powiedział Łukasz Kotapski, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji umożliwia przedsiębiorcom uzyskanie pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Uzyskanie tego rodzaju pomocy jest uzależnione od przedmiotu planowanej inwestycji oraz spełnienia kryteriów ilościowych (poniesienie kosztów kwalifikowanych w określonej wysokości) i jakościowych, które zostały szczegółowo opisane w rozporządzeniu w sprawie pomocy publicznej. Nowe przepisy sprawiają, że inwestor może wskazać miejsce realizacji swojej inwestycji.
Na szczególne wsparcie mogą liczyć przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Podstawą do skorzystania z tego rodzaju pomocy publicznej jest decyzja o wsparciu, wydawana przez zarządzającego danym obszarem. W tej roli występuje właśnie mielecki oddział ARP S.A.
- Polska Strefa Inwestycji to narzędzie, które umożliwia wsparcie inwestorów na terenie całego kraju, otwierając zamknięte do niedawna obszary Specjalnych Stref Ekonomicznych. Obszar zarządzany przez SSE Euro-Park Mielec, obejmujący tereny województwa podkarpackiego i lubelskiego, oferuje jednak najwyższe w Polsce i w Unii Europejskiej preferencje inwestycyjne. Intensywność wsparcia sięga tu nawet 70%, co stawia nas na czele regionów najbardziej atrakcyjnych dla przedsiębiorców. Dziś udzieliliśmy wsparcia dwóm dużym firmom, znanym i cenionym w Polsce i na świecie. Doceniamy duże inwestycje i ich znaczenie dla dynamicznego rozwoju gospodarczego, ale z równym zaangażowaniem wspieramy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jesteśmy otwarci na potrzeby wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od skali i dokładnej lokalizacji ich działalności, bo wierzymy, że każda inwestycja wnosi wartość dodaną do rozwoju gospodarczego - podkreślił Wiktor Cichoń, dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu.
.