Huta Stalowa Wola wyprodukuje kolejne wyrzutnie do systemu Patriot
STALOWA WOLA. Umowa z firmą Raytheon Polska została właśnie podpisana. Dotyczy produkcji 48 wyrzutni M903. Dostawy nastąpią w latach 2027-2029.
Fot. PGZ S.A.
Umowa na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903 (Letter Subconract) rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów na dostawę kolejnych komponentów z polskim przemysłem. Jednymi z najważniejszych poddostawców HSW w ramach realizacji kontraktu są Zakłady Mechaniczne Tarnów, dostarczające siłowniki do wyrzutni oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne - odpowiedzialne za dostawy Data Link Terminal Module. W przedsiębiorstwach wchodzących w skład konsorcjum PGZ-Wisła wyprodukowano szereg innych elementów zestawów Patriot, w tym: kontenery wsparcia technicznego, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, komponenty pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.
Warto też przypomnieć, że w ramach przygotowań do wypełniania zobowiązań I fazy programu Wisła, Huta Stalowa Wola zbudowała m.in. centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcję centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot.
- Umowa na produkcję wyrzutni rakiet systemu Patriot M903 to kolejna nić, która umacnia nasze relacje z jednym ze strategicznych partnerów, którym jest firma Raytheon. Relacje, których nie udałoby się zbudować, gdyby nie współpraca rządów polskiego i amerykańskiego oraz otwartość na dialog firm PGZ i Raytheon. Ta umowa to też kolejna ważna referencja dla HSW w ubieganiu się o produkcję wyrzutni na eksport dla innych użytkowników systemu Patriot. - powiedział członek zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Bąk.
Caroline Touchstone, prezes Raytheon Polska, przypomniała też, że współpraca z HSW trwa już 10 lat.
- Szesnaście wyrzutni wyprodukowanych w Polsce przez Hutę Stalową Wola jest już wdrożonych do służby, a dzisiaj poszerzamy współpracę o kontrakt na produkcję 48 wyrzutni do kolejnych sześciu baterii Patriot, które będą służyć obronie Polski i które podniosą kompetencje przemysłu obronnego.