Kto zajmie się II etapem budowy Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek” przy Muzeum Kresów w Lubaczowie?
POWIAT LUBACZOWSKI. Przetarg na realizację I etapu czeka jeszcze na swoje rozstrzygnięcie, a starostwo w Lubaczowie już szuka wykonawcy kolejnych prac.
Fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie
Nazwa projektu nawiązuje do tradycyjnego określenia terenu dawnego podgrodzia położonego u stóp niezachowanego dawnego zamku. Według opracowanej koncepcji zagospodarowania przyszłego skansenu składać się on będzie z dwóch części - rekonstrukcji uliczki małomiasteczkowej oraz zagrody plebańskiej. Uliczka małomiasteczkowa obejmie dawną zabudowę mieszkalną oraz gospodarczą. Będą to, posiadane przez Muzeum, autentyczne obiekty drewniane reprezentujące lokalną odmianę architektoniczną (tzw. styl lubaczowski), wzniesione w XX w. Stworzą one niewielki zespół urbanistyczny. Domy mieszkalne pod względem wystroju nawiązywać będą do kultury, zwyczajów i zajęć czterech głównych narodowości współistniejących niegdyś na tym terenie: Polaków, Ukraińców, Żydów i Niemców”.
W I etapie odtworzone mają zostać trzy zabytkowe domy z Lubaczowa (dom z ul. Rejtana z 1924 r. - polski, dom z ul. Mickiewicza z ok. 1930 r. - niemiecki, dom z ul. Unii Lubelskiej z ok. 1920 r. - ukraiński) oraz budynku gospodarczego z Lubaczowa (ok. 1920 r.) - odtworzenie tego ostatniego budynku objęte jest jednak prawem opcji. Jedyną ofertę złożyła tu firma Master z Krowicy Samej. Zaproponowała cenę 2 770 32 zł (limit kosztów - 2 222 500 zł).
Tym razem, w II etapie, odtworzona ma zostać zagroda plebańska, która nawiązywać ma do bogatych tradycji Archidiecezji Lwowskiej, która w latach 1946-1992 miała swoją siedzibę w Lubaczowie. Zabytkowe budynki drewniane wyróżniać się będą bardziej reprezentacyjnymi rozbudowanym układem przestrzennym. W ramach inwestycji zostanie zrekonstruowana wikarówka (pochodząca z Narola, z lat 30. XX w.) oraz lamus plebański ze Stubna (XIX w.), w których będą wyeksponowane znajdujące się w zbiorach muzeum liczne zabytki kultury kresowej ewakuowane po wojnie z ziem wschodnich dawnej Rzeczpospolitej.
Starostwo czeka na oferty do 13 sierpnia. Całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i powinno się zakończyć w czerwcu 2026.