Europejskie Forum Rolnicze 2024 - jest już data i tematyka
„Wspólnota rolnicza w Europie: współpraca i wyzwania po 20 latach członkostwa Polski w UE” oraz „Ukraina członkiem UE: wpływ na rolnictwo i współpracę międzynarodową” to tematy dwóch głównych debat, które odbędą się w ramach szóstej edycji Europejskiego Forum Rolniczego.
Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej po raz kolejny odbędzie się na Podkarpaciu. W dniach 20-21 marca 2024 roku, G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa po raz kolejny spotkają się uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego. To coroczne spotkanie gromadzi przedstawicieli zarówno polskiej, jak i międzynarodowej sceny politycznej, a także wybitnych ekspertów z sektora rolnictwa. Pod ta nazwą organizowane jest po raz VI, ale jest kontynuacją wcześniejszych imprez organizowanych w ramach obchodów rocznicy śmierci Józefa Ślisza, wywodzącego z Rzeszowszczyzny polityka, wicemarszałka senatu I kadencji, współtwórcy solidarnościowego ruchu rolniczego w Polsce.
W poprzednich edycjach brali udział komisarze Unii Europejskiej ds. rolnictwa (Dacian Ciolos i Phil Hogan), ministrowie rolnictwa z Polski, Litwy, Czech, Węgier i Słowacji, szefowie innych resortów, parlamentarzyści. Są też szefowie organizacji rolniczych i agencji rolnych, właściciele i menedżerowie firm z sektora rolno-spożywczego.
Forum to także targi i prezentacje, gdzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i narzędziami do podnoszenia jakości produkcji rolnej, innowacjom w rolnictwie oraz handlu na rynku rolno-spożywczym. W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło ponad 3000 uczestników o zróżnicowanym profilu, w tym m.in.: rolników, doradców rolnych, producentów, przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych. Forum to nieodłączny element kalendarza branżowego, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości rolnictwa i handlu rolno-spożywczego w Europie.
Organizatorzy Europejskiego Forum Rolniczego zwracają uwagę na dynamiczne zmiany w polityce Unii Europejskiej, szczególną dotyczących Ukrainy. Ostatnie postanowienia Rady Europejskiej, mówiące o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, staną się centralnym punktem dyskusji podczas nadchodzącej konferencji. Zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące rozpoczęcia rokowań z Kijowem podkreślają istotę przeprowadzenia przez Ukrainę kluczowych reform do marca 2024 roku. Wtedy to Rada UE będzie mogła oficjalnie udzielić mandatu negocjacyjnego, co wymagać będzie jednomyślności państw członkowskich. Na Europejskim Forum Rolniczym mowa będzie oczywiście o współpracy między Polską a Ukrainą, w tym o konkurencyjności europejskiego rolnictwa wobec ukraińskiego oraz efektywnego wykorzystania potencjału współpracy na jednolitym rynku. Ważną sprawą będzie też zabezpieczenie interesu unijnych rolników po przyjęciu Ukrainy do wspólnoty.
- Tradycyjnie podczas naszego Forum chcemy rozmawiać o tym, co najważniejsze dla krajowego rolnictwa i obszarów wiejskich. 20 lat w Unii Europejskiej to dobry czas na podsumowanie, ale także na dyskusję o przyszłości współpracy międzynarodowej. Oprócz tego, podczas rozmów w Jasionce nie zabraknie tematów dotyczących innowacji w rolnictwie, tematyki ESG czy zielonej energii na obszarach wiejskich. Zachęcam wszystkich do udziału w marcowym wydarzeniu, gdzie razem możemy przyczynić się do kształtowania przyszłości naszej branży – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, głównego organizatora EFR.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji, także w ramach szóstej odsłony Europejskiego Forum Rolniczego, zostaną wręczone nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. W tym konkursie doceniane są osiągnięcia rolników, którzy wyróżniają się nowatorskimi praktykami prowadzenia gospodarstwa. Ponadto podczas EFR, przyznana zostanie Nagroda im. Józefa Ślisza, dla ludzi lub instytucji wyróżniającym się wyjątkowym zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich, demokratycznych oraz szerzenie wartości chrześcijańskich, a także za zasługi dla szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich. W poprzednim roku wyróżnienie to otrzymał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Doceniono jego szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich w udzielanie pomocy humanitarnej i wojskowej na rzecz Ukrainy, w reakcji na agresję ze strony Rosji.
Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.
Trwa już rejestracja uczestników na to wydarzenie. Formularz dostępny jest na oficjalnej stronie Forum pod adresem: https://forum-jasionka.pl/rejestracja/ .