PZL Mielec dostarczył do Rumunii pierwsze śmigłowce Sikorsky S-70 Black Hawk
MIELEC. PZL Mielec, spółka należąca do Lockheed Martin, dostarczyła rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pierwsze cztery wielozadaniowe śmigłowce nowej generacji S-70 Black Hawk wyprodukowane w Europie.
Fot. PZL Mielec
Dwa kolejne mają dotrzeć do Rumunii do końca 2023 roku. Zakupiono je w ramach unijnego projektu Vision 2020. Działania przewidziane dla nowych rumuńskich śmigłowców Sikorsky Black Hawk obejmują misje poszukiwawcze oraz ratownictwa morskiego i lądowego, gaszenia pożarów, transport, jak i medyczne wsparcie w nagłych wypadkach.
Dodatkowy Black Hawk, zakupiony w ramach europejskiego projektu HeliPol, ma zostać dostarczony przed końcem roku i będzie przeznaczony dla rumuńskiej policji, co zwiększy jej możliwości operacyjne.
Śmigłowce stanowią część umowy ramowej, na mocy, której w ciągu czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 wyprodukowanych w Polsce S-70 Black Hawk.
- Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii zapewniają zwiększoną gotowość podczas reagowania na sytuacje awaryjne – mówi Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor generalny PZL Mielec. - Śmigłowiec S-70 Black Hawk, zaprojektowany jest zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, to platforma o podwójnym przeznaczeniu, idealna do wykonywania trudnych misji na dużych odległościach i wysokościach. Można go wykorzystywać w szerokim zakresie zadań, począwszy od pomocy w przypadku katastrof, poszukiwań i ratownictwa, poprzez transport medyczny czy ładunków, kończąc na zadaniach przeznaczonych dla straży pożarnej, czy patrolu morskiego.
Rumunia staje się 11. państwem i 18. klientem produkowanych przez PZL Mielec - największego polskiego eksportera sprzętu lotniczego - śmigłowców Black Hawk.
W kabinie śmigłowców zarówno w wersji lądowej, jak i morskiej znajduje się wyposażenie medyczne zaprojektowane i dostarczone przez firmę Deltamed, integratora pojazdów ratunkowych przystosowanych do opieki nad pacjentami i ratownictwa z siedzibą w Klużu-Napoce.
Wielozadaniowy S-70 Black Hawk jest wyposażony w cyfrową awionikę, mocne silniki GE, konstrukcję płatowca o wysokiej wytrzymałości i kompozytowe łopaty wirnika o szerokich cięciwach, które zapewniają większą świadomość sytuacyjną, trwałość i bezpieczeństwo.
- Te wielozadaniowe śmigłowce zapewniają elastyczność podczas prowadzenia misji ratowniczych na dalekich dystansach i w najbardziej wymagających warunkach, dzięki swojej niezwykłej trwałości i wytrzymałości mówi dr Dennis Goege, wiceprezes Lockheed Martin na Europę Środkowo-Wschodnią.