Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września?

Opublikowano: 2011-07-28 22:03:29, przez: admin, w kategorii: Prawo

Komisja "Przyjazne Państwo" zajęła się dziś projektem ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców, czyli ustawą deregulacyjną bis.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami urlop trzeba wykorzystać do końca pierwszego kwartału, a więc do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Członkowie Komisji zaproponowali możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września. Uprzednio proponowane rozwiązanie przewidywało termin do 31 lipca.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

- Trzymiesięczny termin jest niewątpliwie zbyt krótki, a dodatkowo przypada w okresie największych absencji chorobowych, co uniemożliwia jego udzielenie i powoduje zaległości w urlopach. Konieczność wysyłania pracowników na zaległy urlop w ostatecznym terminie jest częstą praktyką, co niejednokrotnie powoduje problemy organizacyjne i braki kadrowe w firmie - mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Ponadto wydłużenie terminu na udzielenie zaległego urlopu zniosłoby obecnie istniejącą fikcję wykorzystania przez pracowników zaległych urlopów w terminie do końca pierwszego kwartału roku następnego i nie narażałoby pracodawców na odpowiedzialność wykroczeniową. -

Taka zmiana będzie również korzystna dla samych pracowników, którzy z pewnością chętniej udaliby się na urlop w miesiącach letnich, bardziej atrakcyjnych dla wypoczynku - podkreśla Piotr Rogowiecki.

Niemniej jednak zdaniem Pracodawców RP jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca roku.

kar