Więcej zespołów pogotowia na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Od początku kwietnia w Stubnie funkcjonuje dodatkowy zespół ratownictwa medycznego. Wydłużony został również czas funkcjonowania jednego z zespołów stacjonujących w Rzeszowie.
Fot. Adam Cyło
W ubiegłym roku pogotowie ratunkowe wyjeżdżało o 5 ty.s razy więcej niż w 2021 r. Takie rosnące zapotrzebowanie na pomoc medyczną udzielaną w warunkach pozaszpitalnych spowodowało konieczność zwiększenie liczby dostępnych zespołów ratownictwa medycznego.
- Od 1 kwietnia br. zostaje wystawiony dodatkowy zespół ratownictwa medycznego czasowy w wymiarze 16 godzin w ciągu doby, tj. w godz. 7:00 – do 23:00 w miejscowości Stubno (powiat przemyski - przyp. red.). Dodatkowo wydłużony zostanie czas funkcjonowania jednego z zespołów stacjonujących w Rzeszowie (czasowego) z 16 h do 24 h – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
W związku z wdrożeniem ogólnokrajowego Systemu Wspomagania Dowodzenia PRM w wersji 2.0, na ukończeniu są prace polegające na wymianie we wszystkich ambulansach, działających w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne sprzętu teleinformatycznego, w tym tabletów i modułów GPS, które służą m.in. do generowania dokumentacji medycznej oraz bieżącej wymiany danych z dyspozytorem medycznym, jak również do potwierdzania faktu przekazywania do szpitali pacjentów przewożonych przez zespoły ratownictwa medycznego.
Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj przypomniał, że od 1 stycznia br. zadania zespołów ratownictwa medycznego są finansowane przez NFZ.
– Obecnie w planie finansowym naszego Oddziału finansujemy 97 zespołów ratownictwa medycznego, w tym jeden zespół wodny i 14 specjalistycznych – mówi dyrektor Bugaj.
Podczas konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, posłanka Teresa pamułą przypomniała, że w ostatnim czasie wydatki budżetu państwa na ratownictwo medyczne wzrosły w skali kraju o 100 proc. z 2 mld zł do 4 mld zł.