Mandaty w Holandii bez taryfy ulgowej
Mandaty, które w Holandii grożą kierowcom niestosującym się do przepisów ruchu drogowego, są zaporowo wysokie. Ich ogromne koszty widać wyraźnie zwłaszcza po przeliczeniu na polską walutę. W wielu przypadkach pojedynczy mandat, na przykład za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, może wynosić ponad tysiąc złotych, a nawet jeszcze więcej! Jak unikać mandatów?
Oczywistą odpowiedzią wydaje się przestrzeganie przepisów. Na kary finansowe można jednak narazić się także z niewiedzy, w tym przez różnice w przepisach drogowych w Polsce i Holandii.
Przerejestruj i ubezpiecz samochód w Holandii
Przez pierwsze miesiące pobytu w Holandii możesz posługiwać się polskimi dokumentami, prawem jazdy i ubezpieczeniem. Jeśli jednak zamierzasz zostać w Holandii na stałe, z czasem musisz wymienić te dokumenty. Pamiętaj, żeby zrobić to w porę – w przeciwnym razie narażasz się na bardzo wysokie kary finansowe.
Samochód zarejestrujesz w RDW, czyli holenderskim urzędzie komunikacji. Do rejestracji potrzebny będzie Ci przede wszystkim meldunek na terenie kraju i polska dokumentacja pojazdu. Po rejestracji przychodzi czas na ubezpieczenie auta w Holandii. Polska polisa na tym etapie traci już ważność.
Przy ubezpieczeniu samochodu możesz skorzystać ze zniżek zebranych na terenie Polski. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z pomocy holenderskiej firmy ubezpieczeniowej z polskojęzyczną obsługą, która obsługuje przede wszystkim emigrantów z kraju nad Wisłą. W ofercie firmy znajdziesz nie tylko ubezpieczenia pojazdów, ale także ubezpieczenie na życie czy porady prawne Holandia udzielane w języku polskim.
Pamiętaj o APK – okresowym przeglądzie samochodu
APK to okresowy przegląd pojazdu, który potwierdza jego sprawność i bezpieczeństwo poruszania się na drodze. Nie powinieneś zapomnieć o kończącym się terminie ważności badania, ponieważ kilka tygodni wcześniej otrzymasz list z przypomnieniem. Pamiętaj jednak, żeby nie odwlekać zapłaty przeglądu – nawet drobne, jednodniowe spóźnienie może wiązać się z wysokimi karami finansowymi.

Brak ważnego przeglądu na terenie Polski może pozostać niezauważony tak długo, póki kierowca nie zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową. W Holandii natomiast terminy ważności badań okresowych kontrolowane są przez system, dlatego mandaty mogą być wystawiane automatycznie.
Opłać na czas obowiązkowy podatek drogowy
Podatek drogowy jest obowiązkowy dla każdego, kto posiada pojazd zarejestrowany w RDW. Zbierane w ten sposób środki są wykorzystywane do pokrycia kosztów naprawy, renowacji i rozbudowy dróg czy autostrad w kraju. Wysokość podatku drogowego jest ustalana indywidualnie w zależności od takich czynników jak między innymi masa pojazdu czy zamieszkiwany region.
Za brak terminowej opłaty podatku drogowego grozi mandat w wysokości nawet 300 euro. Ponadto przy zapłacie opóźnionego podatku może zostać naliczona kara administracyjna. Co ważne i w tym przypadku terminowość opłat kontroluje system, dlatego spóźnienie nie pozostanie niezauważone.
Upewnij się, że znasz holenderskie przepisy
Ruch drogowy w Holandii wygląda tak samo jak w Polsce – pojazdy poruszają się prawą stroną drogi, pierwszeństwo ma ten znajdujący się z prawej strony i nawet wśród znaków nie ma niezrozumiałych symboli czy haseł. Z drugiej strony wśród przepisów drogowych można znaleźć pewne różnice, a ich nieznajomość może prowadzić do kar finansowych.
O jakich różnicach warto wiedzieć? Przede wszystkim tych dotyczących dopuszczalnej maksymalnej prędkości, która w terenie zabudowanym wynosi zawsze 50 km/h. Przekroczenie tej wartości oznacza wysoki mandat, tym bardziej że holenderskie miasta pełne są fotoradarów, a nie tylko patroli drogówki.