Zaskakujący spadek inflacji. Prognoza na 2023 r.
Według szybkiego szacunku GUS inflacja rok do roku za grudzień 2022 wyniosła 16,6 proc. To spadek względem listopadowego odczytu (17,5 proc.) o 0,9 pkt. procentowego. Ponadto styczniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego nie przyniosło zaskoczenia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej polityki monetarnej.
Fot. Adam Cyło
Grudniowy szybki odczyt GUS wskazuje na zaskakująco wysoki spadek dynamiki wzrostu cen. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wskaźniki inflacji r/r spadają. Najwyższy odczyt od początku kryzysu został zarejestrowany za październik 2022 – 17,9 proc. Przyczyn pozytywnego odczytu można doszukiwać się w spadających cenach gazu oraz stabilizacji na rynku paliwowym. Ponadto grudzień okazał się miesiącem stosunkowo ciepłym, z krótkim okresem ujemnych temperatur. Obraz ten przyczynił się do spowolnienia spirali inflacyjnej. Świąteczne wydatki, choć nominalnie wyższe, nie wpłynęły na odczyt. Eksperci wskazują, że w przyjętej przez GUS metodologii statystycznej efekt dalszego wzrostu cen żywności zniwelowały m.in. spadki cen energii.
Sytuacja kredytobiorców bez zmian
To już czwarty miesiąc, w którym RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na tym samym poziomie. Tym samym raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu nie wzrosną. To jednak niewielkie pocieszenie dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się zaciągnąć zobowiązanie w okresie, kiedy stopy procentowe sięgały 0,5-1 proc. Eksperci podkreślają, że nic nie wskazuje na odwrócenie trendu w polityce monetarnej. Solidnym fundamentem dla utrzymania obecnej wartości stopy referencyjnej (bądź nawet jej dalszego wzrostu) jest wciąż wysoka inflacja, która sprawia, że z perspektywy makroekonomicznej stopy są wciąż realnie ujemne. Choć polityka monetarna cechuje się uwzględnianiem również czynników pozaekonomicznych, to w obecnej sytuacji mało prawdopodobne, aby przeważyły one w procesie decyzyjnym nad obiektywnymi wskaźnikami liczbowymi. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75 proc. w lutym 2023 wynosi 70 proc.
Co dalej z inflacją?
Drugi miesiąc pozytywnego trendu w zakresie inflacji może stanowić pierwszy prognostyk świadczący o możliwości dalszych jej spadków. Ponadto obecne prognozy długoterminowe pogody nie wskazują na to, aby w styczniu miało pojawić się energochłonne uderzenie zimy. Z kolei przywrócenie pełnej stawki 23 proc. VAT na paliwa (względem obniżonej do 8 proc. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej) nie przyniosło spodziewanych przez rynek podwyżek cen paliw. Eksperci podkreślają, że najbliższy przewidziany impuls inflacyjny pojawi się dopiero w lutym wraz z wejściem w życie embarga na rosyjską ropę. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na spadek inflacji poniżej 16 proc. r/r w odczycie GUS za styczeń 2022 wynoszą 42 proc.