Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Bircza chce być miastem. Już po konsultacjach

Opublikowano: 2022-12-01 18:17:10, przez: admin, w kategorii: Samorządy

GMINA BIRCZA. Od utraty praw miejskich sporo lat minęło. Bircza straciła je 1934 r.

Fot. Wikimedia/Commons

Fot. Wikimedia/Commons

 

Ostatnimi czasy władze gminy uznały jednak, że już najwyższy czas powalczyć o ich przywrócenie. Jak informowały władze Birczy, w poprzednich latach też próbowano zmienić status prawny tej miejscowości, ale „istniejące wówczas regulacje prawne uniemożliwiały przeprowadzenie zmian”.

 

Oczywiście ostateczną decyzję w sprawie nadania praw miejskich podejmuje rząd, ale bez uprzedniego przeprowadzenia konsultacji społecznych w ogóle nie ma co otwierać całej procedury.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Do udziału w konsultacjach w całej gminie uprawnionych było 5211 mieszkańców. Ostatecznie swój głos oddało 2338 z nich. Za przywróceniem praw miejskich miejscowości było 1971 osób, zaś przeciwko tylko 212. Wstrzymało się 155. Tylko w samej Birczy w głosowaniu wzięło udział 400 mieszkańców. Za było 349, przeciwko 24 a 27 wstrzymało się od głosu. W całym głosowaniu odnotowano tylko 1 głos nieważny.

 

Jak argumentują władze Birczy, uzyskanie praw miejskich oznaczać ma dla miejscowości i gminy nie tylko prestiż, ale i możliwości dalszego rozwoju. Przede wszystkim zaś otwarcie nowych ścieżek pozyskiwania zewnętrznego dofinansowania dla planowanych inwestycji. Bircza mogłaby się starać o finanse z funduszy europejskich dedykowanym nie tylko terenom wiejskim, ale również miejskim.

 

I co równie ważne dla mieszkańców, zmiana statusu miejscowości nie pociągnie za sobą żadnych zmian, które okazałyby się dla nich uciążliwymi: od wymiany dowodów osobistych po wzrost niektórych opłat za usługi komunalne.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Bircza lokowana była jako miasto w XV wieku. Straciła prawa miejskie po zmianie prawa w 1934 r.. Status miasta utraciły te z ludnością mniejszą niż 3 tysiące.