Na Wszystkich Świętych bezpiecznie przez przejazdy kolejowo-drogowe
Trwa kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd” prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Akcja ma zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących na Wszystkich Świętych.
Dorota Szalach z PKP PLK prezentuje tabliczkę umieszczaną na przejazdach. Fot. Adam Cyło
Przed wyjazdami na Wszystkich Świętych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców, rowerzystów i pieszych o rozwagę i rozsądek. W 99% przypadków są powodem wypadków są takie zachowania jak ignorowanie czerwonych świateł, znaku „stop”, zamykających się rogatek.
Od początku roku w całej Polsce doszło do 134 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 29 mniej niż w okresie dziesięciu miesięcy w roku poprzednim.
W okresie Wszystkich Świętych ponad 3 000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżnych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także przejazdach kolejowo-drogowych. Organizowane będą patrole z przedstawicielami innych służb np. policji, Żandarmerii Wojskowej czy Straży Granicznej.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariusze SOK wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt, mobilne centra monitoringu, lornetki termowizyjne i noktowizory. Funkcjonariusze grup operacyjno-interwencyjnych SOK prowadzić będą działania także po cywilnemu w pociągach pasażerskich i na stacjach kolejowych.
Żółte naklejki PLK na każdym przejeździe
Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja (znakach drogowych informujących o zbliżaniu się do przejazdu) od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.
Tylko w trzech kwartałach 2022 roku, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu – skorzystaniu „z żółtej naklejki”, w 150 przypadkach wstrzymano ruch pociągów ej i wezwano pomoc. W 409 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.