Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Borsuk z Huty Stalowa Wola na ostatniej prostej

Opublikowano: 2022-07-05 19:51:39, przez: admin, w kategorii: Firmy

STALOWA WOLA. Rozpoczęły się już wojskowe badania kwalifikacyjne Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk.

Fot. gov.pl

Fot. gov.pl

  

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ich pozytywne zakończenie umożliwi rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie uruchomienia produkcji seryjnej i zakontraktowania tych pojazdów dla wojska. Dodajmy, że jeszcze w kwietniu MON zamówił w HSW cztery kolejne prototypy Borsuka. .

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

BPWP Borsuk składa się z uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (UMPG) i zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jak również do wsparcia pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej. Borsuk, przy wykorzystaniu pokładowego systemu uzbrojenia, posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów wykorzystywanych przez przeciwnika, w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Pojazd może również współdziałać z pododdziałami czołgów. Charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych (pływaniem). Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.