Patricia Mitro z tytułem Liderka Równości 2022 w województwie podkarpackim
Patricia Mitro – przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet oraz przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Miasta Rzeszowa została uhonorowana tytułem Liderki Roku 2022 na Podkarpaciu przez Ambasadę Wielkiej Brytanii, Forbes Women oraz Kongres Kobiet.
Patricia Mitro w środku
Pierwsza edycja plebiscytu 16 Liderek Równości zakończyła się Finałową Galą, która odbyła się w Warszawie 26 marca 2022 br. Wybrano 16 Liderek Równości po jednej z każdego województwa i trzy ogólnopolskie Liderki Równego Biznesu.
Plebiscyt został zorganizowany przez Ambasadę Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet, we współpracy z British Council. Magazyn Forbes Women objął Plebiscyt patronatem medialnym. “Wspólnie z Kongresem Kobiet i Forbes Women stworzyliśmy tę nagrodę, aby uhonorować osiągnięcia lokalnych liderek. Szczególnie ważne jest to, że projekt wyróżnia kobiety ze wszystkich województw w Polsce, zarówno z terenów miejskich jak i wiejskich. Laureatki to kobiety, które inicjują zmianę i pomagają tworzyć lepszą rzeczywistość dla przyszłych pokoleń.” - podkreśliła Pani Ambasador Anna Clunes.
“Równość kobiet i mężczyzn, to kluczowy element społeczeństwa obywatelskiego - powiedziała podczas Gali Prof. Małgorzata Fuszara, Przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet. - Należy ją rozumieć, jako zasadę zgodnie z którą wszystkie osoby, niezależnie od płci, powinny być traktowane jednakowo, mieć takie same prawa i możliwości”.
Uczestniczki Plebiscytu to liderki. Organizują wydarzenia i szkolenia antydyskryminacyjne, aktywizują zawodowo inne kobiety, przeciwdziałają wykluczeniu osób ze społeczności LGBT+, osób z niepełnosprawnościami, migrantów i działają na rzecz wyrównania płac kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Są wśród nich badaczki herstorii i edukatorki, prawniczki, sołtyski, założycielki stowarzyszeń i organizacji kobiecych. “Ich praca w środowiskach lokalnych wymaga nie tylko wiedzy, ale też odwagi i determinacji” zauważyła Ewa Rumińska Zimny, wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, odpowiedzialna za pracę z regionami.
Warunkiem udziału w konkursie było osobiste zgłaszanie kandydatek. „Nie było to łatwe – powiedziała Claudia Zygmunt, Human Rights Policy Officer z Ambasady Brytyjskiej - ponieważ kobiety są często wychowywane w przekonaniu, że nie należy chwalić się swoimi sukcesami. Ale się udało. Otrzymaliśmy ponad 100 zgłoszeń z całej Polski, w tym około 20% z małych miejscowości o liczbie mieszkańców poniżej 20 tysięcy.”
Proces wyboru składał się z dwóch etapów. Komitet Selekcyjny z udziałem Pełnomocniczek Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Ambasady Brytyjskiej w Warszawie wskazał po dwie kandydatki do tytułu Liderki Równości z każdego województwa. Ostateczny wybór należał do Jury z udziałem Pani Ambasador Brytyjskiej w Polsce Anny Clunes, a także przedstawicieli i przedstawicielek Ambasady Brytyjskiej, Stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz magazynu Forbes Women. Jury wyróżniło również Liderki Równego Biznesu, kobiety prowadzące własne firmy, które wspierają inne kobiety poprzez m.in. wprowadzenie dobrych praktyk i polityk zapewniających równość płac, szans i awansu.