Czy wieżowce powstaną na działce między Uniwersytetem a Telewizją Rzeszów?
RZESZÓW. Dziś (wtorek, 25 stycznia 2022 r.) Rada Miasta Rzeszowa zdecydowała o przystąpieniu się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie skrzyżowania al. T. Rejtana i al. mjr W. Kopisto w Rzeszowie.
Teren za budynkiem Telewizji Rzeszów zyska nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Plan będzie obejmował obszar o powierzchni nieco ponad 11 ha, położony na osiedlu Mieszka I, pomiędzy, al. T. Rejtana, al. mjr W. Kopisto i ul. prof. S. Pigonia (między Uniwersytetem Rzeszowskim, WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą, Telewizją Rzeszów i budynkami prywatnymi przy al. Kopisto.
W tej chwili teren przeznaczony jest pod usługi szkolnictwa wyższego, usługi komercyjne, administracji, kultury, ochrony zdrowia, handlu, mieszkalnictwo wielorodzinne, infrastrukturę techniczną i drogową, parkingi i ciągi piesze. Przedmiotem opracowania planu będzie ustalenie przeznaczenia terenu oraz zasad jego zabudowy i zagospodarowania.
Od uchwalenia planu upłynęło ponad 14 lat. W tym czasie rejon skrzyżowania al. T. Rejtana i al. mjr W. Kopisto uległ znacznym przeobrażeniom i nabrał charakteru śródmiejskiego. W ramach usługi badawczej wykonanej na zlecenie Urzędu Miasta Rzeszowa, zespół pracowników Politechniki Rzeszowskiej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Zuziaka i prof. PRz. Marka Gosztyły, zidentyfikował w tym rejonie tzw. „węzły miejskości” i „korytarz rozwoju funkcji metropolitalnych ul. Rejtana”.
Jak czytamy w uzasadnieniu, ustalenia obowiązującego planu, ograniczające wysokość zabudowy do 4 kondygnacji, nie przystają do roli tej części miasta w strukturze funkcjonalno-przestrzennej Rzeszowa. Nowy plan miejscowy uwzględni też opracowanie zasad komunikacji na tym terenie.
Podczas dyskusji radny Mateusz Szpyrka zwrócił stwierdził, że obecna zabudowa jest uporządkowana, a „jak dopuścimy wyższą, to nie będzie nieuporządkowana”.
- Mieszkańcy ul. Cegielnianej zwracają uwagę na problemy komunikacyjne, które już są koło Uniwersytetu Rzeszowskiego i Biblioteki – mówił radny.
Radny Marcin Deręgowski zwracał uwagę, że także telewizja chce się rozwijać i być może inwestować w tamtym kierunku.
Radny Robert Kultys był przeciwny odesłaniu wniosku do komisji.
- Chodzi o przepracowanie potencjału, a w komisji o czym byśmy dyskutowali – pytał radny.
Radny Andrzej Dec chciał zapoznać się z opinią profesorów z Politechniki Rzeszowskiej, o której mowa jest w uzasadnieniu uchwały.
Ostatecznie 25 radnych było za uchwałą, a dwóch przeciw – Jerzy Jęczmienionka i Mateusz Szpyrka.
.