Firma AJK-System operatorem ośrodka narciarskiego Bieszczad.ski w Wańkowej
GMINA OLSZANICA. Gmina chciałaby uruchomić ośrodek jeszcze końcem grudnia. Pierwsza umowa z operatorem obowiązywać ma do połowy marca przyszłego roku.
Firma AJK-System jako jedyna odpowiedziała na zaproszenie do konkursu. Jej oferta była co prawda droższa niż zakładany limit (700 tys. zł) i wyceniona była na 883 447 zł, ale biorąc pod uwagę plany gminy, na powtórkę postępowania nie było już czasu. Poza tym, cena oferty nie ścinała specjalnie z nóg i dorzucenie brakującej kwoty nie stanowiło aż takiego dużego problemu.
Przypomnijmy, przedmiotem zamówienia było „świadczenie przez wykonawcę kompleksowej usługi w zakresie obsługi klienta i bieżącego utrzymania infrastruktury sportowo-rekreacyjnej ośrodka narciarskiego Bieszczad.ski z zapewnieniem zasobów ludzkich (osób spełniających określone wymagania i posiadających określone kompetencje i doświadczenie):.
Operator będzie nadzorował i dbał o sprawność całej infrastruktury ośrodka, na którą składają się: kolej linowa kanapowa (napowietrzna kolej jednolinowa z czteroosobowymi krzesełkami) wraz z podporami, wyposażona w przenośnik taśmowy ułatwiający wsiadanie; wyciąg orczykowy (talerzykowy); trasy narciarskie; budynek stacji dolnej (napędowej) kolei linowej wraz z instalacjami; budynek stacji górnej (przewojowej) kolei linowej wraz z instalacjami; stacja transformatorowa, rozdzielnia, sterownia, 2 pompownie kontenerowe wraz z instalacjami; dwa zbiorniki wodne; infrastruktura techniczna zewnętrzna podziemna (…) oraz urządzenia utrzymania stoku: maszyna śnieżna typu ratrak wraz z osprzętem oraz skuter śnieżny wraz z saniami.
AJK-System będzie też musiała zadbać o bezpieczeństwo narciarzy oraz pozostałych klientów ośrodka. Zapewni więc obecność ratowników narciarskich, będzie odśnieżać istniejące ciągi komunikacyjne. Do tego oczywiście cała formalno-administracyjna strona prowadzenia ośrodka.
Na razie uruchomiona zostanie tylko część infrastruktury. Jak tłumaczył jeszcze w marcu Robert Petka, zastępca wójta Olszanicy, kompleks jest budowany modułowo, kolejne funkcje będą finansowane ze środków zarobionych na już uruchomionej działalności.
Całkowity koszt inwestycji szacowany jest nawet na ok. 30 mln zł. Gmina umiejętnie jednak zdobywa dla jej realizacji zewnętrze dofinansowanie. Pieniądze pochodzą z RPO WP, dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych aż po program dla gmin „popegeerowskich”.