Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Prawie 70 milionów złotych dla podkarpackich szpitali

Opublikowano: 2021-10-08 19:12:02, przez: admin, w kategorii: Region

PODKARPACKIE, KRAJ. Szpitale dostaną wyższy ryczałt.

Fot. Adam Cyło

Fot. Adam Cyło

 

Chodzi o ponad 730 milionów złotych w skali kraju, które zostaną wypłacone do końca tego roku. Środowisko reprezentujące szpitale powiatowe przyznaje, że dodatkowe środki pozwolą m.in. na wzrost wynagrodzeń dla personelu niemedycznego.

 

O podwyżce ryczałtu PSZ dla szpitali poinformowali Adam Niedzielski, minister zdrowia i Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.730 milionów dla szpitali. Pierwsza transza już w październiku, z wyrównaniem od 1 lipca 2021.

–Są to dodatkowe środki, niezależne od pieniędzy przeznaczonych do tej pory na wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia - zaznacza Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podwyżka ryczałtu PSZ to krok w dobrą stronę, ponieważ na tej zmianie skorzysta m.in. personel niemedyczny szpitali.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

–Cieszy nas wzrost ryczałtu o 7% dla szpitali. To krok w dobrą stronę, który otwiera drzwi do dalszych rozmów. Jesteśmy zadowoleni, że zmiany wchodzą w życie wstecznie –od 1 lipca. Należy zaznaczyć, że inflacja wynosi 5,3%, co powoduje znaczny wzrost kosztów funkcjonowania szpitali, jednak w miarę możliwości postaramy się przeznaczyć część środków na potrzeby płacowe pracowników–podkreśla Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Dla średniej wielkości szpitala powiatowego II stopnia PSZ wzrost ryczałtu oznacza dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych w perspektywie pół roku. Z kolei średniej wielkości szpital powiatowy I stopnia PSZ otrzyma dzięki wyższemu ryczałtowi ponad 600 tysięcy złotych na II półrocze 2021 r.

 

Wzrost ryczałtu szpitalnego na Podkarpaciu wyniesie o 69,5 mln zł, a średni wzrost nieznacznie przewyższa wcześniej planowany i wynosi 7,22%.

 

Największa część trafiła do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie – to ponad 9 mln zł.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Pozostałą kwotę podzielono pomiędzy pozostałe 30 szpitali sieciowych.