Dofinansowania do fotowoltaiki dla firm - co zyskujemy?
Przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielnie i spółki mogą starać się o dofinansowanie do zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Jakie warunki należy spełniać i jakiej wysokości refundacji możemy się spodziewać?
Rachunek za prąd w firmie
Ceny prądu rosną, a podwyżki najmocniej uderzają w przedsiębiorstwa, zwłaszcza te energochłonne. Według prognoz ekspertów wysokie ceny hurtowe wpłyną na podwyżki cen dla firm w przyszłym roku o 15 – 30 %. Co więcej, w styczniu 2021 roku, na rachunkach zarówno odbiorców indywidualnych jak i biznesowych, pojawiła się dodatkowa opłata mocowa, która ma znacząco wpłynęła na rachunki za prąd .
W przypadku firm opłata mocowa pobierana jest w godzinach 7:00 a 22:00, kiedy to zapotrzebowanie na energię jest największe. Wysokość opłaty, zależy od ilości prądu pobranego z sieci i w 2021 roku wynosi 0,0726 zł/kWh. Wzrost opłat za media ma duży wpływ na rentowność przedsiębiorstw. Na szczęście jest na to sposób. Metodą na obniżenie rachunków za prąd firmie może być inwestycja we własną elektrownię ze słońca.
Formy dofinansowań fotowoltaiki dla firm
Z opcji uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki korzysta coraz więcej firm. Dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej mogą otrzymać firmy, które planują montaż panelii fotowoltaicznych lub przebudowę starych jednostek wytwarzania energii ze słońca. UE bardzo mocno stawia na rozwój fotowoltaiki w Polsce, gdzie sporym i nasilającym się problemem jest zanieczyszczenie powietrza. Na tle innych państw europejskich wypadamy nieco gorzej, stąd tak rozbudowany program inwestycyjny dla osób prywatnych oraz firm. Przedsiębiorcy w tym roku mogą skorzystać z atrakcyjnego programu, jakim jest „Energia Plus”. W tym programie mamy możliwość uzyskania pożyczki do wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Natomiast przedsiębiorcy, którzy wykorzystują technologię ORC, mogą skorzystać z dotacji w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać za pomocą strony internetowej - z wykorzystaniem Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Termin składania wniosków mija 17 grudnia 2021 roku. Należy liczyć się z faktem, że pula środków przeznaczona na ten cel może wyczerpać się znacznie wcześniej.
Firmy mogą również skorzystać z atrakcyjnych ofert pożyczek. Są one dedykowane specjalnie przedsiębiorstwom, które planują założenie instalacji fotowoltaicznej. Pożyczkę można uzyskać w dwóch wariantach:
-
otrzymanie wejściówki na warunkach rynkowych, oprocentowanie ustala się tutaj na nieco innych zasadach - wg. zasad KE,
-
druga opcja to możliwość otrzymania pożyczki z oprocentowaniem preferencyjnym.
Wartość maksymalna - 1 mln złotych.
Warto pamiętać o tym, że w obu przypadkach pożyczka udzielana jest maksymalnie na 15 lat. W tym roku firmy mogą liczyć na dotację w wysokości od 500 000 tysięcy do 300 mln złotych.
Więcej o możliwościach dofinansowań dla firm pod adresem:
https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-dla-firm-dotacje-2021/
Dzierżawa instalacji PV
Dlaczego dzierżawa od Columbus jest opłacalna? Po pierwsze nie wymaga się angażowania środków własnych, co staje się dużym plusem. W każdej chwili istnieje możliwość wykupienia instalacji fotowoltaicznej na własność. Po drugie cena czynszu dzierżawnego jest stała przez 15 lub 25 lat od momentu podpisania umowy. Zadaniem, które leży po stronie Klienta, to udostępnienie przestrzeni do zainstalowania paneli fotowoltaicznych - na dachu lub gruncie należącym do przedsiębiorstwa. Columbus natomiast weryfikuje potencjał energetyczny budynku firmy i szacuje oszczędności w zakupie energii. Po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych zostają one przekazane Twojej firmie w formie dzierżawy.
Co daje montaż fotowoltaiki w firmie?
Montaż paneli fotowoltaicznych niesie ze sobą wiele korzyści. Należą do nich m.in. duże oszczędności oraz lepszy wizerunek firmy na rynku konkurencji. Angażując firmę w działania związane z OZE, Klienci z pewnością spojrzą na ten fakt bardzo pozytywnie. Dodatkowo przyczyniamy się do polepszenia warunków środowiska naturalnego.
Kolejną zaletą jest możliwość odliczenia VAT-u na poziomie 23%. To też dodatkowy koszt dla firmy, co daje możliwość oszczędności, w związku z odliczeniami od podatku dochodowego. Na pewno sporą korzyścią dla firmy będzie możliwość znacznego obniżenia rachunków za prąd. Te pieniądze można zainwestować na dodatkowy rozwój przedsiębiorstwa.
Artykuł partnera