Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Żniwa 2021 r. na Podkarpaciu – trwają zbiory rzepaku

Opublikowano: 2021-07-22 11:43:37, przez: admin, w kategorii: Rolnictwo

PODKARPACKIE. Zbiory zbóż będą opóźnione.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

19 lipca 2021 r. rozpoczęły zbiory rzepaku w województwie podkarpackim. zaawansowanie zbiorem rzepaku waha się w granicach 8 % - 9%.

Zainteresowanie zakupem nasion rzepaku jest znaczne. Aktualna cena wynosi od 2350 do 2380 zł/t netto. Cena uzależniona od parametrów takich, jak: wilgotność 9,2% - 9,5%, zanieczyszczenia około 3%). Skup w województwie podkarpackim przebiega na bieżąco bez zastojów.

Duża ilość opadów w okresie wegetacji i w fazie dojrzewania miała znaczący wpływ na plonowanie. Podmioty skupujące sygnalizują lepszą jakość nasion, w stosunku do roku 2020, ziarno technologicznie dojrzałe, wilgotność na umiarkowanym poziomie. Ponadto nasiona posiadają dobry stopień „zaolejenia” 43% - 44%.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

W województwie podkarpackim zbiory rzepaku rozpoczęły się we wschodniej części regionu (powiat przemyski, jarosławski) na glebach o wyższej bonitacji. Podmioty skupujące są przygotowane do zbiorów.

 

Zboże

W województwie podkarpackim nie rozpoczęto jeszcze zbioru zbóż, powodem przedłużenia są niesprzyjające warunki atmosferyczne w trakcie wegetacji. Planowane rozpoczęcie zbioru to przyszły tydzień. Zainteresowanie zakupem zboża przez podmioty skupujące jest znaczne, firmy są przygotowane technicznie do ich odbioru.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Nie ma informacji o jakości ziarna zbóż.