Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

W Rzeszowie powstaje fabryka Phoenix Contact E-Mobility. Będzie kilkaset miejsc pracy

Opublikowano: 2020-09-24 09:59:40, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

Zakończył się pierwszy etap budowy fabryki Phoenix Contact E-Mobility na terenie Parku Naukowego-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko.

W Rzeszowie fabryka dla Phoenix Contact E-Mobility Waldemar Pijar, sekretarz powiatu
W Rzeszowie fabryka dla Phoenix Contact E-Mobility

 

Konstrukcję hali i pokrycie jej dachem wykonano zaledwie w dwa miesiące. Od pierwszego kwartału przyszłego roku Phoenix Contact E-Mobility będzie tu produkować i testować różne kable do ładowania AC i DC (prąd zmienny i prąd stały) dla producentów samochodów. W podpisaniu umowy doradzała firma Colliers International, inwestor współpracuje też Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH).

 

Zakończenie pierwszego etapu budowy uczczono poprzez umieszczenie znaku firmowego na murze nowego zakładu. Zaproszonych gości przywitali i opowiedzieli o całym projekcie  przedstawiciele Phoenix Contact E-Mobility – prezes Michael Heinemann i dyrektor operacyjny Ralf Döhre - oraz Michał Chodecki z Panattoni. Głos zabrał także Paweł Baj, Burmistrz Głogowa Małopolskiego, wskazując na dobre perspektywy rozwoju regionu rzeszowskiego. Obecni byli też wicemarszałek Piotr Pilch i starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

 

- Ze względu na pandemię czas potrzebny na uzyskanie niezbędnych zezwoleń znacząco wydłużył się, przez co budowa ruszyła z miesięcznym opóźnieniem przyznaje Michał Chodecki z Panattoni, która buduje obiekt. - W ciągu następnych dwóch miesięcy udało nam się jednak postawić konstrukcję hali i pokryć ją dachem. W sumie zainstalowaliśmy 108 prefabrykowanych słupów, zużyliśmy 170 ton stali, 10 000 metrów kwadratowych blachy na pokrycie dachu oraz 2 000 m kw. wełny mineralnej na jego izolację. Obecnie trwają prace nad siecią gazową, wodną i elektryczną, systemem odzysku ciepła, wentylacją. Rozpoczął się również montaż paneli elewacyjnych. W kolejnym etapie zostanie wykonana posadzka przemysłowa. Klient uzyska wczesny dostęp do obiektu już na początku grudnia, aby rozpocząć montaż linii technologicznych w hali produkcyjnej. Zakończenie inwestycji planowane jest trzy tygodnie później. Data ta, mimo początkowego opóźnienia, nie uległa zmianie.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Nowa fabryka w Polsce zajmie łączną powierzchnię 15 000 m kw. Z tego 14 000 m kw. to powierzchnia produkcyjno-magazynowa, a 1 000 - biurowa. Plan zakłada rozpoczęcie produkcji już na początku 2021 roku, a w ciągu najbliższych kilku lat w fabryce znajdzie pracę ponad 250 pracowników.

 

Zespół zarządzający nową fabryką Phoenix Contact E-Mobility pod kierownictwem Dominika Mazura został już zatrudniony i pracuje w wynajmowanym biurze w centrum Rzeszowa.

 

- Rzeszów to dynamiczne i szybko rozwijające się miasto z uczelniami i siedzibami wielu przedsiębiorstw – mówi Christoph Paetzold, kierownik projektu. - Region jest również znany jako „Dolina Lotnicza” ze względu na liczne firmy z tej branży ulokowane w okolicy. Mamy nadzieję, że to środowisko zapewni nam długoterminowy sukces produkcyjny.

 

- Fabryka wybudowana na terenie naszego parku powstała zaledwie w dwa miesiące, co dowodzi, że gospodarka świetnie sobie radzi nawet w czasie pandemii. Bardzo nas cieszy, że na „Dworzysku” postanowiła zainwestować firma o światowym zasięgu i charakterze. Dla mieszkańców naszego regionu wyjątkowo ważne jest też to, że w związku z tą inwestycją powstanie tutaj ok. 330 nowych miejsc pracy – mówi Józef Jodłowski, starosta rzeszowski.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko położony jest na terenie osiedla Przybyszówka a zarządzany przez powiat rzeszowski.