150 mln zł dla samorządów na projekty geotermalne
KRAJ. Nabór wniosków ma się rozpocząć 15 kwietnia i potrwa do końca września.- informuje NFOŚiGW.
Fot. debica.pl
Cały budżet programu wyniesie 300 mln zł. Na razie jednak mowa o połowie tej kwoty, w ramach I rundy konkursu.
Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” będzie „pomagał realizować przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia do wykorzystania pozyskanego ciepła lub energii do ogrzewania.. Program przewidziany jest na pięć lat (2020-2025), ale umowy będą podpisywane do 2022 r.”
Nabór wniosków odbędzie się w trybie konkursowym. O dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki.
W nowym programie Narodowy Fundusz stawia na bardziej racjonalne wydatkowanie środków oraz zmniejszenie komplikacji towarzyszących przygotowywaniu projektów robót geologicznych, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby dotowanych odwiertów geotermalnych. Po rozpoznaniu złóż termalnych kontynuacja przedsięwzięć może nastąpić w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Polska Geotermia Plus”.
Na Podkarpaciu odwiert geotermalny zrealizowano na razie w Dębicy (zresztą też dzięki środkom z NFOŚiGW). Dowiercono się do 3420 m. Niestety bez większych efektów. „W otworze nie nawiercono warstwy planowanej do ujęcia, która była potencjalnym kolektorem wód termalnych. Jednak podczas wiercenia otworu zaobserwowano perspektywę ujęcia wód termalnych z utworów jurajskich (na głębokości 1907-2836 m) o temperaturze 65-70 st. C”. - informowal komunikat po zakończeniu wierceń.
Wykonawca wraz z geologiem nadzorującym prace zasugerowali jednak, aby tylko częściowo zlikwidować otwór (do głębokości 2845 m), co w przyszłości może pozwolić na prowadzenie dalszych prac polegających na przeprowadzeniu badań geofizycznych celem możliwości wydobycia wód termalnych z utworów jurajskich. Władze Dębicy zapowiedziały, że będą się starać o kolejne dofinansowanie na kontynuację badań. Wiadomo też, że kilka innych podkarpackich samorządów chce się starać o dofinansowanie na wykonanie odwiertów geotermalnych, m.in. Sędziszów Młp. i Ustrzyki Dolne.
Regulamin i szczegóły naboru znajdują się na stronie: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/udostepnianie-wod-termalnych-w-polsce/ogloszenie-o-naborze-/